Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Zabytki i atrakcje turystyczne | 25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

Nowa Zelandia zdjęcie: 25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

Wanaka fot. * Redakcja

Zobaczyć wszystko nie jest łatwo, szczególnie kiedy czas goni. Każdy kto był w Nowej Zelandii lub mieszka tam, ma swoją listę Top25, to sprawa oczywista. Mimo to warto przed podróżą zerknąć na wszelkie rankingi i przeanalizować czy na trasie którą chcemy podążać nie znajduje się coś co umknęło naszej uwadze a może warto coś w wytyczonej już trasie zmienić. Decyzja trudna no i jak zawsze Wasza :)

1. Lokalizacje z filmu Lord of the Rings. Wszystkie lokalizacje zaznaczone są między innymi w atlasie AA oraz w mapkach z punktów informacji turystycznej iSite.

2. Latarnia w Cape Reinga gdzie łączy się Pacyfik z Morzem Tasmana.

3. Stare budynki w Kerikeri. Najstarsze kamienne budynki w Nowej Zelandii.

4. Poor Knights Islands Marine Reserve. Jedna z najbardziej znanych na świecie lokalizacji dla nurków.

5. Auckland. Sky Tower, Kelly Tarlton's Antarctic Encounter and Underwater Word, Auckland Zoo, MOTAT, Rainbow's End Adventure Park, Howick Historical Village.

6. Cathedral Cove i półwysep Coromandel

Ciekawy klip przestawiający w 16 minut uroki calej Nowej Zelandii zilustrowany piekną maoryska muzyką.

7. Waitomo Caves. Świat glow-worms, chodzenie po jaskiniach, rafting jaskiniowy.

8. Mount Taravera Wioska zniszczona przez erupcję wulkanu w regionie Rotorua

9. Rotorua Atrakcje geotermalne, gorące źródła, błota geotermalne, gejzery.

10. Pływanie z delfinami w Whakatane Tą atrakcję można odbyć w kilku miejscach w kraju ale najbardziej popularne ze względu na krajobraz, najcieplejszą zatokową wodę (najbardziej na północ) jest Bay of Islands (zaliczone)

11. Okolice jeziora Taupo Łowienie dzikiego pstrąga, atrakcje geotermalne i wulkaniczne (jezioro jest w kraterze wulkanu, tak wielkiego, że nie wygląda na wulkan), wodospady, bungy.

12. Mount Taranaki Najczęściej uczęszczana góra, jeśli chodzi o wspinaczkę w Nowej Zelandii

13. Tongariro National Park Stoki narciarskie na wulkanie Whakapapa, ostatni raz wybuchł 10 lat temu, dzięki czemu krajobraz wulkaniczny jest idealnie świeży a mimo to infrastruktura już odbudowana i działająca. Poza tym oczywiście szlaki, podziwianie wulkanów, słynny Mt.Doom, wodospady, Tongariro Crossing etc.

14. Wellington Stolica Nowej Zelandii, Te Papa Muzeum z kącikiem Polskim, Zoo, kolonie fok, Wind Turbine, kolejka linowa a ze szczytu wzniesienia piękny widok na miasto i port oraz wejście do ogrodu botanicznego. (zaliczone)

15. Region Marlborough Winiarnie, kajaki morskie, wycieczki po fiordach

16. Naleśnikowe skały (Pancake Rocks blowholes) Wapienne skały i studnie wyglądające jakby stworzone z wielkich nawarstwionych naleśników. Piękny widok podczas przypływu, kiedy poziom wody jest na tyle wysoki, że woda przebija się przez korytarze i wystrzeliwuje studniami w górę.

17. Lodowce Franz Josef i Fox Po prostu piękne i potężne lodowce schodzące w doliny. Naturalne zamrażarki.

18. Park Narodowy Mt. Cook Lodowiec Tasmana, Mt. Cook - najwyższa góra w Austalazji (3754 m n.p.m.)

19. Lake Tekapo Turkusowe jezioro polodowcowe wyglądające najładniej z okolic kościoła "Dobrego Pasterza" (Good Shepherd Chuch)

20. Christchurch Hugley Park, przejażdżki tramwajami, rzeka Avon, wycieczki po ogrodach, Southern Encounter Aquarium, Antarctic Centra, kolonie dzikich zwierzaków.

21. Dunedin Larnach Castle, Centrum Albatrosa Królewskiego, kolonie pingwinów, słoni morskich, Tairei Georgie Railway, Otago Museum, półwysep Otago.

22. Curio Bay Las, który podobno przetrwał od czasów jurajskich.

23. Invercargill's Queens Park Osiemdziesięciu hektarowy park z muzeum, polami golfowymi, ogrodem japońskim i ogrodem różanym

24. Queenstown i Wanaka Stoki narciarskie, sporty ekstremalne i nietypowe atrakcje najczęściej aktywne, Skyline gondola, rejs zabytkowym parowcem po jeziorze Wakatipu położonego w dolinie między górami, wycieczki po winiarniach, Skippers Canyon - bungy, canyon swing, jetboating, rafting. Loty widokowe aż do Miflord Sond, Mount Aspiring National Park, jezioro Wanaka - cudowne krajobrazy, lodowiec Rob Roy, Puzzling World - mózg się dziwi. Ja bym od siebie dołożył Arrow Town jako lokalizację piękną a jednocześnie historyczną bo była tam osada Chińczyków którzy pracowali w kopalniach i nie tylko, obecnie jest to skansen. Miasteczko Arrow Town wygląda prawie jak z westernu.

25. Milord Sound Fiordy, dzika przyroda, piękne krajobrazy, wodospady, kajaki morskie, rejsy statkami wycieczkowymi, Milord Deep obserwatorium podwodne.


Słowa kluczowe dot. tej treści:
Nowa Zelandia, co zobaczyc w Nowej Zelandii, co zwiedzić w Nowej Zelandii, atrakcje Nowej Zelandii, przewodnik po Nowej Zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Dersan 2010-05-18 o 22:41

    W mojej ruletce wygrały numery: 9, 13, 15, 16, 17, 24 i 25.
    A szczęśliwy numerek to 13 - Tongariro park jest jedyny w swoim rodzaju...

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.