fotografia, aparat cyfrowy, lustrzanka cyfrowa, aparat kompaktowy, aparat w podróż, jaki aparat wybrać

 

Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Pozostałe | Aparat fotograficzny dla podróżnika - cechy istotne

Aparat fotograficzny dla podróżnika - cechy istotne

Dotyczy wyjazdu z 2007 roku

Dodane: 2010-04-15 | Aktualizacja: 2010-04-20


Cechy dobrego aparatu fotograficznego dla podróżnika. Co brać pod uwagę przy zakupie.

Podziel się ze znajomymi!

W dzisiejszych czasach większość z nas wybierając się w podróż zabiera ze sobą aparat fotograficzny aby zachować wspomnienia w statycznych obrazach. Dobór odpowiedniego aparatu fotograficznego jest niezmiernie ważny dla komfortu podróży i osiągnięcia zadowalających rezultatów.  Opisane tu informacje to moje subiektywne doznania i doświadczenia ze sprzętem jakie miałem podczas podróży łatwiejszych, typowo wakacyjnych, i trudniejszych np. treking w trudnych i nieznanym terenie przez kilka dni z dużą ilością bagażu. Każdy z nas musi sam sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co chcę osiągnąć i za jaka cenę.

W czasach cyfrowej fotografii wiele osób uważa się za fotografów robiących świetne zdjęcia. Ja nim nie jestem, jestem zaawansowanym amatorem, pasjonatem fotografii. Jednak dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy zdobytej głównie z literatury oraz internetu wiem co chcę osiągnąć, jakie środki mogę w to zaangażować, ile czasu podczas podróży mogę poświęcić na przyłożenie się do fotografowania a ile z tego będzie robieniem zdjęć po drodze, na szybko co nie koniecznie oznacza że nic z tego nie będzie. Czasami takie zdjęcia są znacznie lepsze od tych nad którymi długo się pracowało. Wszystko zależy od środowiska w jakim się człowiek znajdzie.

Jakie cechy wg mnie ma dobra lustrzanka cyfrowa dla podróżnika:

- dobrze trzymać się w ręce
- trwała i szczelna obudowa
- samoczyszcząca matryca
- szybkość robienia zdjęć
- szybki zapis na karcie, duży bufor
- relatywnie niskie szumy na wysokim ISO

Cechy dobrego obiektywu dla podróżnika

- trwała i szczelna obudowa
-waga
- relatywnie dobre światło i relatywny brak wad jak winietowanie, dystorsja, aberracja chromatyczna
- wymiary
- łatwość czyszczenia szkieł
- kompatybilność pokrywek bagnetu

Dlaczego relatywnie? Ponieważ jakość obiektywu determinuje jego cenę a cena jakość. Nie ma nic za darmo i tu należy dokonać subiektywnego wybór pomiędzy cena a jakością i każdy musi zrobić to w zakresie swojego budżetu. Występuje również coś co popularnie nazywa się „onanizmem sprzętowym” w który można łatwo popaść dokonując wyboru sprzętu. Pamiętaj, że to nie aparat robi zdjęcia tylko fotografujący. Dobre zdjęcie można zrobić nawet najprostszym sprzętem a kiepskiemu fotografowi nawet najlepszy sprzęt nie pomoże więc może lepiej zaoszczędzone pieniądze wydać na dobra książkę lub kurs fotograficzny?

Cechy dobrego aparatu kompaktowego

- szybkość zapisywania na karcie
- łatwe w obsłudze menu
- opcja zapisu w formacie RAW
- niskie szumy na wyższym ISO
- szybki zoom
- szybkość uruchamiania aparatu off/on
- manualne opcje ustawiania przysłony, czasu naświetlania, ISO
- możliwość nagrywania klipów video z dźwiękiem bez limitu czasu, jakość klipów video
- rozmiar aparatu

Jeśli ktoś oczekuje znalezienia informacji który konkretnie model i jakiej marki jest dobry w podróży to może się rozczarować bo każdy będzie zachwalał swoją zabawkę. Ja od kilku lat pracuję z Nikonem. Trudno jest powiedzieć czy jest lepszy czy gorszy od Canona. Jak dla mnie obydwie firmy są ok. Po latach użytkowania Nikona nie chce mi się uczyć obsługi innych puszek. Z D70s wiele przeżyłem ale i wiele się nasiedziałem przy czyszczeniu matrycy. D90 bawiłem się przez chwilę i nie powiem o nim złego słowa. D300 mam od 2 lat i na dzisiaj wiem że lepszy sprzęt od tego nie jest mi potrzebny. Jest solidny, poręczny, szczelny, szybki, dokładny, funkcjonalny, nie martwię się o matrycę.

W kwestii cech które wymieniłem powyżej dot. lustrzanek. Aparat musi dobrze trzymać się w ręce. Dokładnie tak! To aparat ma się trzymać. Nie może się wyślizgiwać z ręki. Zapewnia to odpowiedniej jakości guma i jej profil na obudowie przy uchwycie. D300 praktycznie sam wisi mi na palcach dzięki czemu nie męczy mi się ręka a z obiektywem np. 100-300 trochę waży. Trwała obudowa zapewnia komfort psychiczny podczas przypadkowego stuknięcia aparatem o ścianę czy skałę. Mam pewność że nie pęknie od byle przypadkowego uderzenia co nie oznacza że rzucam nim o cokolwiek popadnie. Szczelność zapewnia, że kurz, pył czy woda (np. podczas lekkiego deszczu) nie dostaje się do środka. Szczególnie niebezpieczny dla aparatu jest piasek. O samooczyszczeniu matrycy już pisałem. Szybkość robienia zdjęć jest bardzo ważna kiedy jedziemy np. na podglądanie zwierzaków lub bierzemy udział w jakimś wydarzeniu gdzie akacja jest szybka i szybko trzeba reagować. Funkcja zdjęć seryjnych jest  wtedy dość istotna. Tu działa od razu kolejny ważny czynnik a mianowicie szybkość zapisu zdjęć na karcie i bufor czyli pamięć podręczna aparatu. W trudnych warunkach oświetleniowych nie zawsze można użyć lampy błyskowej i wtedy ratujemy się podkręceniem ISO, ważne żeby szumy były relatywnie jak najniższe bo w przeciwnym wypadku jakość zdjęć będzie bardzo niska. Nie wspomniałem jeszcze o długich czasach naświetlania a to często wykorzystywana opcja w nocy. Należy zwrócić uwagę czy matryca się nie nagrzewa dając na zdjęciach poświatę. W d70s przy czasach powyżej chyba minuty matryca tak się grzała że w górnym lewym roku zdjęcia miałem wypalone fioletowe ćwierć kole i im dłużej naświetlałem zdjęcie tym większa połać zdjęcia ta zjawa zajmowała. W d300 tego problemu nie ma.
Co do obiektywów to są one znacznie delikatniejsze od body aparatu. Najlepiej sprawdzają się obiektywy w metalowej obudowie. Dobrze jeśli ma taka konstrukcję że przy zmianie ogniskowych jego elementy pracują w wewnątrz a sama obudowa się nie porusza. To zapewnia szczelność obiektywowi, do środka nie dostanie się pył ani brud. Obiektywu w przeciwieństwie do matrycy nie da się tak łatwo wyczyścić.  Moja Sigma 100-300 f4 mimo swoich wad jak wolny autofocus i waga ma solidną budowę i za to ją cenię w podróży.  Ktoś może się zastanowić jak na wybór obiektywu może wpłynąć pokrywka bagnetu. Może. Nie o tyle jeśli chodzi o wybór obiektywu co późniejsze dokupienie pokrywek producenta którego pokrywki błyskawicznie nakręcają się wszystkie posiadane obiektywy. Pokrywki bagnetu Sigmy są specyficzne, trzeba trafić odpowiednim miejscem pokrywki na odpowiednie miejsce na bagnecie żeby pokrywka weszła. W Nikkorze nie ma z tym kłopotu, pokrywka po prostu wchodzi jak w masło i to zarówno na bagnet Nikkor jak i Sigma. Dlatego ja mam pokrywki na wszystkim od Nikkorów. W podróży kiedy jesteśmy objuczeni bagażami, jesteśmy na obcym terenie, robimy zdjęcia i musimy zmienić obiektyw i chcemy zabezpieczyć bagnet pokrywką, jej opór jest czymś co strasznie irytuje i bardzo często obiektyw ląduje w futerale, plecaku czy torbie bez pokrywki bo po prostu mięliśmy dość walki z nią i utraty cennych ujęć jakie mięliśmy złapać kiedy się z nią męczyliśmy.

Co jeszcze w podróż.

Statyw – stabilny ale nie za ciężki i z możliwością dociążenia.
Filtry – UV jest przeważnie w komplecie z obiektywem, polaryzacyjny na najwazniejsze obiktywy dobrego producenta i łatwy do oczyszczenia, filtry szare o różnej mocy, filtr szary połówkowy. Jeśli ktoś może to najlepsze efekt dają filtry w systemie Cokin.
Lampa błyskowa
Pokrowiec przeciwdeszczowy na aparat lub duży mocny worek na śmieci
Zapasowe baterie
Zapasowe karty pamięci
Pilot lub wężyk spustowy. Pilot jest bardziej uniwersalny ze względu na możliwość odsunięcia się od aparatu na większą odległość.

Masz pytania? A może masz inne koncepcje? Skomentuj ten tekst.

Wyślij na inne serwisy Pusc na facebook Puśc na Twitter Puśc na Blip'a Wykop to! Wyślij znajomym Skomentuj to

Komentarze Sortowane od najnowszego do najstarszego

  1. Brak zdjęcia anikabus37 napisał:
    2018-04-30 o 01:29

    Dzięki za publikację! Przyda się na kolejną podróż :)

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.

Komentarze niezgodne z regulaminem oraz uznane za reklamowe usuwamy bez powiadomienia.

na górę

Podobne wskazówki

4538 PLN Warszawa Auckland z 1 przesiadką!

Transport sprzętu wyprawowego

Ceny Nowa Zelandia 2012. Supermarket Coutdown Auckland

Wycieczki Nowa Zelandia: Glow Worms w Te Anau

Muzeum Wojny w Auckland

Cathedral Cove, Hot Wather Beach, Waitomo Caves

Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

Strona dla poszukujących bliskich po trzęsieniu w Christchurch w lutym 2011

New Zealand English

Hostele Rotorua - Crank Backpackers - najlepszy i daje najwięcej

Hostele Auckland - Freemans Lodge najlepiej ocenianym hostelem w mieście

Hostele Nowa Zelandia - W Hostelbookers praktyczniej szukać po angielsku

Przewodnik Lonely Planet Nowa Zelandia 2010 już dostępny

Ceny żywności

Kilka wskazówek

Bilety Nowa Zelandia: poza sezonem od 3242 zł

Trade Me

samolotem po NZ

Zasady drogowe

Wycieczki Nowa Zelandia - informacje ogólne

Wielkanocne pokazy lotnicze w Wanaka

Balony na Wairarapa 19-21 marca 2010

Ceny Nowa Zelandia 2007-2008

Ambasada Nowej Zelandii i Polska Ambasada w Nowej Zelandii

Hostel YHA Auckland City, Liverpool Street (ocena 9/9/8)

Nietypowa kuchnia Nowej Zelandii - pieczony posom

Gwiazdy w jaskiniach czyli glow worms w Nowej Zelandii

Podstawowe zasady drogowe w Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia Klimat

Nowa Zeladia położenie geograficzne i trochę historii

Nowa Zelandia wprowadzi nową wizę Silver Fern

Co można zabrać do Nowej Zelandii i nie mieć kłopotów na granicy.

Nowa Zelandia przewodnik

Nowa Zelandia Mapa

Nowa Zelandia i piramidy

Wykrywacz trzęsień ziemi

Zatankuj w Te Anau przed wyjazdem do Milford Sound.

Aklimatyzacja po przylocie do Nowej Zelandii

Najpopularniejsze wypożyczalnie samochodów w Nowej Zelandii.

20 najważniejszych rzeczy, jakie trzeba zrobić w Nowej Zelandii (wg Automobile Association)

Wiza do Nowej Zelandii - zbędna dla polskich turystów

25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

Nowa Zelandia - Sezon turystyczny letni i ziomowy

Nowa Zelandia Temperatury

Camping: Rotorua Thermal Holiday Park - Rotorua (ocena:9/10/10)

Camping: Lake Ferry Motorcamp - Lake Ferry (ocena:10/5/6)

Camping: Hahei Holiday Resort - Hahei (ocena 10/6/7)

Camping: Beachside Holiday Park: Paihia-Opua (ocena 10/9/9)

Camping: Waipoua Forest Campsite - Waipoura Forest (ocena 9/6/3)

Gdzie, jak i za ile spać w Nowej Zelandii...

Czy toaleta i prysznic w camperze jest konieczna?

Jaki samochód wynająć: osobowy czy campervan?

Wynajęcie samochodu osobowego w Nowej Zelandii.

Świecące robaki czyli glow worms w Nowej Zelandii.

Podróż do Nowej Zelandii - co można ze sobą zabrać?

Chcesz lecieć do Nowej Zelandii przez USA będziesz potzrebować wizę

* Serwis nie ponosi odpowiedzialności za publikowane przez użytkowników treści. Treści są własnościa Autorów. Zgłoś nadużycie Administratorowi.