Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Klimat | Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

Nowa Zelandia zdjęcie: Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

fot. * Joanna Tuszyńska

Sezon wspinaczkowy na Aoraki, przez ostatnie 15 lat, trwał od późnego października do końca stycznia. Aż do chwili obecnej. Przewodnicy wysokogórscy oficjalnie zamknęli sezon na Mt Cook (oraz drogę Lodowcem Linda) w połowie grudnia. Dlaczego tak się stało?

Lato 2010/2011 okazało się pierwszym od 25 lat, kiedy nie pojawiły się opady śniegu, mogące uzupełnić topniejące lodowce. Wspinacze działający w niższych, nie pokrytych lodowcami rejonach Parku Narodowego Mt Cook, cieszyli się piękną, słoneczną pogodą.

Ze względu na działanie La Nina, temperatury w rejonie zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii były wyższe, niż w latach ubiegłych. Obserwowano także zmniejszenie ilości opadów na tym obszarze. Czynniki te przełożyły się na znaczne pogorszenie warunków na niektórych trasach Alp Południowych. Lodowiec Linda, którym planowaliśmy podążać na szczyt, jest obecnie bardzo uszczelniony, przez co szczególnie niebezpieczny. Linda jest przykładem lodowca, który intensywnie pracuje. Dodatkowo, w pewnym momencie, tworzy zakręt pod kątem 90°. Sprawia to, że jęzor lodowca jest rozrywany, tworząc wielkie szczeliny, których w tym sezonie przybyło i stały się większe.


Słowa kluczowe dot. tej treści:
Linda Glacier, Aoraki, Mt Cook, wspinaczka

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.