Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Wiza turystyczna dla Polaków do Nowej Zelandii?

Wiza turystyczna dla Polaków do Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia zdjęcie: Wiza turystyczna dla Polaków do Nowej Zelandii?

fot. * Redakcja

Od 1 października 2019 Electronic Travel Authority (ETA) czyli pseudo "wiza turystyczna" będzie wymagana od wszystkich turystów podróżując do Nowej Zelandii, którzy dotychczas posiadali wjazd bezwizowy na czas do 3 miesięcy w celach turystycznych czyli również Polaków. Będą również opłaty.

ETA nie jest co prawda nazwana bezpośrednio wizą turystyczną a elektroniczną autoryzacją podróży jednak tak jak wiza może zostać nadana lub odrzucona co będzie skutkowało brakiem możliwości wjazdu na teren Nowej Zelandii. Należy to traktować dosłownie bo nie posiadając ETA Twoja noga nie stanie na nowozelandzkiej ziemi a to przez fakt iż nie wsiądziesz na pokład samolotu lecącego do Nowej Zelandii. W związku z tym o EAT trzeba pamiętać długo przed planowanie podróży. Podobnie jak wiza ETA wiąże się z poborem opłat. Co więcej od 1 października 2019 pobierana będzie równocześnie opłata ETA oraz IVL czyli Visitor Conservation and Tourism Levy co można porównać do naszej opłaty klimatycznej choć jest ona bardziej rozbudowana i zdecydowanie kosztowniejsza.

ETA i IVL ważna jest dwa lata bez znaczenia ile razy przekroczysz granice.

ETA ma pomóc ocenić podróżnych przed przybyciem do Nowej Zelandii czyli podnieść bezpieczeństwo granic zgodnie z najnowszymi, międzynarodowymi praktykami w tym cyfryzacją, skrócić czas potrzebny na odprawę graniczną. ETA zakłada również wsparcie w zarządzeniu coraz to większą rzesza podróżnych przybywających do Nowej Zelandii. 1 październik 2019 to data od kiedy będzie wymagana. Aplikować można już od lipca 2019. Czas niezbędny na wypełnienie wniosku to wg New Zealand Immigration od 5 do 10 minut. Odpowiedź otrzymamy w ciągu 72 godzin. 

Od maja 2019 zaplanowana jest kampania medialna mająca na celu dotarcie do wszystkich zainteresowanych a także mająca na celu minimalizację zamieszania jakie zawsze niesie za sobą zmiana przepisów.

Od kogo wymagane jest aplikowanie o ETA do Nowej Zelandii?

Od każdego kto wybiera się do Nowej Zelandii bez znaczenia czy to statkiem powietrznym czy morskim nawet jeśli Nowa Zelandia jest dla niego krajem tranzytowym. Dotyczy to wszystkich podróżnych, którzy nie muszą uzyskać wizy na pobyty turystyczne w Nowej Zelandii krótsze niż 3 miesiące czyli m.in. Polaków a w przypadku obywateli Brytyjskich 6 miesięcy. Podobna sytuacja jest z krajami, które miały porozumienie w kwestii tranzytu. Pamiętajmy jednak, że jeśli wybieramy się na krócej niż 3 miesiące ale celem naszej wizyty jest konsultacja medyczna czy leczenie trzeba ubiegać się o odpowiednią wizę. Co więcej, ETA dotyczy też stałych mieszkańców Australii którzy nie są obywatelami Australii. ETA nie dotyczy tylko turystów ale również osoby pracujące przy obsłudze ruchu jak pracownicy linii lotniczych czy statków wycieczkowych z tym, że ich ETA będzie ważna 5 lat i są zwolnieni z opłacania IVL. Wyjątek stanowią członkowie załóg, którzy zostaja w Nowej Zelandii na wakacje. W takiej sytuacji obowiązuje ich zarówno ETA jak i IVL. 

 

Chcesz emigrować do Nowej Zelandii? Skorzystaj z pomocy licencjonowanego, nowozelandzkiego doradcy imigracyjnego w języku polskim. Wszystkie typy wiz w tym Work Visa, Skilled Migrant Category, Business. 
Profesjonalna pomoc, mniej stresu, pewność kwestii formalnych.

Poznaj Monikę - doradcę imigracyjnego w Nowej Zelandii 

 

Czy jest ktoś kto nie potrzebuje ETA do Nowej Zelandii?

Jak w każdym przypadku jest grupa osób, która nie musi aplikować o ETA. Są nimi osoby, które ubiegają się o wizę do Nowej Zelandii, osoby które już posiadają jakąkolwiek wizę do Nowej Zelandii, obywatele Australii podróżujący z australijskim paszportem. Oczywiście z ETA zwolnieni są obywatele i rezydenci Nowej Zelandii.

Jak aplikować o ETA do Nowej Zelandii i ile ona kosztuje?

Online. Albo przez aplikację na telefon albo przez formularz na stronie https://www.immigration.govt.nz/

Koszty kształtują się następująco:

  • 9 NZD za wniosek złożony przez aplikację na telefonie
  • 12 NZD za wniosek złożony przez formularz na stronie internetowej
  • Opłata IVL która pobierana jest jednocześnie z opłatą za ETA to wydatek rzędu 35NZD za osobę  

 

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
ETA, New Zealand ETA, Nowa Zelandia ETA, wiza nowa zelandia, wiza turystyczna nowa zelandia, wizy dla polaków do nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.