Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zeladia Środowisko | W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra.

W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra.

Nowa Zelandia zdjęcie: W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra.

fot. * Redakcja

Do 1400 r.n.e. w Nowej Zelandii żyły wielkie ptaki Moa. Ze względu na brak drapieżników, poza jednym równie wielkim ptakiem, mogły swobodnie prowadzić naziemny tryb życia i rosnąć do gigantycznych jak na ptaki rozmiarów.

Nowa Zelandia jako wyspa położna w odosobnieniu na której nie występowały drapieżniki była idealnym miejscem do rozwoju ptaków nielotów. Jednym z nich były ptaki moa (Dinornithiformes). Kuzyni dzisiejszych bezgrzebieniowców jak emu czy kazuary.  Charakterystyczną ceną ptaków moa był niespotykany nigdzie indziej na Świecie wzrost. Ptaki Moa dorastały do 3,5m wysokości. W tej rodzinie to samica była większa od samca, ważyła do 250kg. Samce przeważnie nie przekraczały 85kg masy ciała. 

 

Niesamowite rozmiary ptaka Moa
Wzrost: do 3,5 metra
Waga: do 250 kg
Występowanie: od nizin po tereny górski

 

Ptaki moa mogły dorastać do takich rozmiarów ze względu na brak zagrożenia przez drapieżniki i możliwość beztroskiego zagospodarowywania kolejnych terenów na które trafiały. Żyły zarówno na terenach nizinnych jak i na znacznych wysokościach. Jedynym zagrożeniem dla tych gigantów był orzeł orzeł Haasta (Harpagornis moorei). 

 

Niesamowite gabaryty największego orła świata, orła Haasta
Waga - do 15kg
Rozpiętość skrzydeł - do 260cm
Długość ciała - do 130cm
Występowanie - od nizin po góry, wszędzie tam gdzie ptaki Moa

 

Nazwa ptaka wywodzi się od nazwiska jego odkrywcy Juliusa von Haasta którego historię opiszę w osobnym artykule, gdyż warta jest znajomości z punktu widzenia historii Nowej Zelandii. Orzeł Haasta był największym orłem na świecie. Ważył do 15 kg a rozpiętość jego skrzydeł sięgała 260 cm. Ponieważ jego głównym pożywieniem były ptaki moa stąd wg ekspertów od ewolucji taka masa i rozmiary.  


Ptak Moa, największy ptak świata, Nowa Zelandia

 
*By John Megahan - Ancient DNA Tells Story of Giant Eagle Evolution. PLoS Biol 3(1): e20. doi:10.1371/journal.pbio.0030020.g001, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52877

Ptaki moa zostały drastycznie przetrzebione do około 1400 r. n. e. przez Maorysów. Wg niektórych źródeł do tego czasu wytępiona została cała populacja a inne źródła informują, że prawie cała co by mogło oznaczać jedynie tyle, że niewielka cześć przetrwała nieco dłużej. Nie zmienia to faktu, że do dnia dzisiejszego nie przeżył ani jeden przedstawiciel tego gatunku. Niektórzy kryptozoologowie uważają, że kilka żywych okazów zamieszkuje południowy Westland, ciężko dostępne tereny tej krainy Nowej Zelandii jednak nikt nigdy tego nie udowodnił. Razem z wybiciem wszystkich ptaków Moa bo trudno tu mówić o wyginięciu, gdyż po prostu zostały zjedzone świat pożegnał się z największym orłem świata, który wymarł z głodu. W tak tragicznych okolicznościach zakończyła się historia dwóch, wielkich, nowozelandzkich ptaków, których szczątki pozostało nam podziwiać w muzeach.  

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
ptak moa, ptak nielot, ptaki nieloty, moa nowa zelandia, ptaki nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.