Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Wzrost wysokości opłaty granicznej BPL do Nowej Zelandii.

Wzrost wysokości opłaty granicznej BPL do Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia zdjęcie: Wzrost wysokości opłaty granicznej BPL do Nowej Zelandii.

fot. * Redakcja

Granice Nowej Zelandii jeszcze nie zostały otwarte a już mamy podwyżkę opłaty border processing levy.

Pod koniec września zapadła decyzja o podniesieniu opłaty wjazdowej do Nowej Zelandii - border processing levy. Wnosił ją każdy przybywający do kraju podróżny bez znaczenia czy przyleciał samolotem czy przypłynął statkiem. Róznica była jedynie w wysokości ww. podatku. Przed zamknięciem się Nowej Zelandii w 2019 roku pasażer przybywający samolotem do Nowej Zelandii za podóż w dwie strony był zobligowany zapłacić 20,11 NZD. Obecnie opłata ta ma być ponad dwukrotnie wyższa i wynieść 43,73 NZD. Podróżni przybywający na statkach wycieczkowych płacili dotychczas 21,06 NZD a mają zapłacić 36,72 NZD.

 

 Tak drastycznej podwyżce opłaty sprzeciwia się Chris Roberts, Tourism Industry Aotearoa Chief Executive. Założenie ministerstwa jest takie aby świadczenie to a de facto podatek pokrył pełny koszty obsługi granicznej przez następne trzy lata. Kłopot w tym jak zauważa szef TIA, że nie wiadomo jaka będzie skala podróży do Nowej Zelandii szczególnie, że rząd przymierza się do otwarcia granic dopiero w 2022 roku i to stopniowo więc nie ma możliwości oszacowania kosztów. Chris Roberts jest zdania, że należy odłożyć szacowanie aktualnych stawek do września 2023 roku i powoli dochodzić do realizacji założenia pełnej rekompensaty kosztów obsługi granicznej przez kolejne pięc lat.

 

Biorąc pod uwagę, że podróże do Nowej Zelandii jeszcze nie są możliwe i nie wiadomo kiedy podróżni z Europy w tym z Polski będą mogli Nową Zelandię odwiedzić to przymiarki do różnorakich nowych danin związanych za wjazdem do tego kraju mogą budzić niepokój. Wcześniej słyszeliśmy już o pomysłach opłat wjazdowych uzależnionych np. od dystansu jaki się pokonało aby do Nowej Zelandii dotrzeć, co było jednym z bardziej radykalnych i moim zdaniem niedożecznych pomysłów. Były też wzmianki o wprowadzeniu opłaty za wjazd do Nowej Zelandii pobieranej na utrzymanie Parków Narodowych w tym kraju. Tu akurat jestem skłonny się zgodzić z pomysłodawcami gdyż parki narodowe w Nowej Zelandii są światnie utrzymane a wstęp do nich jest bezpłatny, płatne są jedynie noclegi w parkach. 


Jestem niezmiernie ciekawy czym zaskoczą nas władze Nowej Zelandii podczas wielkiego otwarcia.  

 

 

 

Fot. Pixabay

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
nowa zelandia, opłata wjazdowa do nowej zelandii, podatki nowa zelandia, BTL new zealand, border processing levy

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.