Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Nowa Zelandia kultura. Maoryskie głowy jadą do domu.

Nowa Zelandia kultura. Maoryskie głowy jadą do domu.

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia kultura. Maoryskie głowy jadą do domu.

King Tuheitia Paki fot. * Redakcja

Po prawie dwóch latach oczekiwania maoryskie głowy z tradycyjnymi tatuażami znajdujące się obecnie w francuskich muzeach trafią w czwartek do Muzeum Te Papa w Wellington w Nowej Zelandii.

W maju 2010 roku pisaliśmy o kolekcji maoryskich, tradycyjnie wytatuowanych głowach znajdujących się we Francuskich muzeach. Rząd Francji postanowił wtedy, że zwróci Maorysom głowy ich potomków, nie było wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Otóż stało się to w ten poniedziałek. W paryskim muzeum Quai Branly zorganizowano wystawę poświęconą sztuce maoryskiej. Na jej zakończenie francuski minister kultury Mrederic Mitterrand podczas specjalnej ceremonii zwrócił nowozelandzkiej delegacji dwadzieścia Maoryskich głów. Teraz głowy trafią do Wellington, do Muzeum Te Papa gdzie w czwartek podczas specjalnej ceremonii z udziałem Króla Maorysów Tuheitia Paki. Przekazane głowy stanowić będą największą część mokomokai, które wracają do Nowej Zelandii. Po powrocie do ojczystej ziemi odbędzie się ich tradycyjny pochówek. Wcześniej, w połowie zeszłego roku podobna ceremonia odbyła się we francuskim Rouen. Wtedy do Nowej Zelandii wróciła głowa maoryskiego wojownika.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
nowa zelandia kultura, maoryskie głowy, mokomokai, maoryski wojownik

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.