Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Styl Życia | Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia - pierwszy polski multibook podróżniczy

Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia - pierwszy polski multibook podróżniczy

Nowa Zelandia zdjęcie: Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia - pierwszy polski multibook podróżniczy

fot. * Redakcja

Ukazała się pierwsza polska książka podróżnicza w postaci multibooka – multimedialnej aplikacji na tablety. Autorem wydawnictwa jest Jarek Sępek – podróżnik, dziennikarz i miłośnik nowych technologii. Od 1 sierpnia książka dostępna jest w Apple App Store.

Jak powinna wyglądać książka podróżnicza XXI wieku? W dobie aparatów cyfrowych z możliwością nagrywania filmów, cyfrowych map, GPS-ów, które zapisują miejsce wykonania zdjęcia i przebytą trasę, szkoda pozbawiać czytelnika tego wszystkiego, czego doświadcza autor – podróżnik – w czasie wyprawy. Nie wszystko da się przełożyć na słowo pisane czy statyczny obraz fotograficzny. Czytelnik multibooka „Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” będzie więc miał okazję przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę – odbyć multimedialną podróż dookoła Nowej Zelandii.  – W swojej książce opowiadam o ludziach z Antypodów, drugiej strony świata, którzy sami na siebie mówią Kiwi, na cześć dziwnego ptaka nielota, żyjącego tylko na tych odległych wyspach – mówi Jarek Sępek. – Połączenie zdjęć, tekstów, map, animacji, panoram i klipów wideo w jedną całość to mój unikalny sposób opowiadania o świecie – dodaje. – Dzięki temu czytelnik będzie miał okazję jeszcze lepiej poznać Nowozelandczyków i ich pasje.

Autor, wraz z Kasią Żarnowską, która była odpowiedzialna za logistykę wyprawy, przebył w czasie dziewięciomiesięcznej podróży ponad 12 tysięcy kilometrów. Odwiedzili zawodowych postrzygaczy owiec, poobijanych rugbystów i szalonych surferów. Słuchali i filmowali jodłujących farmerów, młodych muzyków i śmiałych pilotów. Swoje prace pokazali im jubilerzy „Władcy Pierścieni” i autorzy komiksu o Kiwimanie. Wystąpili w lokalnym, maoryskim radiu, zachwycali się wspaniałą naturą i przeżyli trzęsienie ziemi, które boleśnie dotknęło miasto Christchurch. Swoje przygody opisali na blisko 200 stronach tekstu, w ponad 45 minutach filmów i dziesiątkach zdjęć w postaci galerii i panoram. W multibooku czytelnik znajdzie też infografiki, które tłumaczą jak przygotować tego rodzaju podróż i spakować samochód.

Jak wyprawę i przygotowywanie materiału do książki wspomina Jarek Sępek? Nowa Zelandia okazała się krajem niezwykle gościnnym, a jej mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi pasjami. To kraj widowiskowy i malowniczy, co widać na filmach i zdjęciach, ale nie zawsze bywa krainą mlekiem i miodem płynącą.  – Wszystko to staraliśmy się pokazać. Wsłuchaliśmy się w opowieści Nowozelandczyków, podpatrywaliśmy jak żyją i czym się zajmują. Myślę, że „Kiwi” świetnie to oddaje – opowiada o swojej książce Jarek Sępek.

Jak wyglądała praca nad aplikacją? Było to skrzyżowanie pracy reportera telewizyjnego, radiowca, redaktora z prasy codziennej i fotoreportera. – Definicja zawodu dziennikarza wciąż się zmienia. Reporterzy coraz swobodniej posługują się zarówno piórem, aparatem fotograficznym jak i  mikrofonem czy kamerą wideo – opowiada o swojej pracy Autor. – Tylko w ten sposób mogą jeszcze pełniej i lepiej opowiedzieć o świecie. Długo szukałem nowej formy łączącej różne media – pisanie, fotografowanie i filmowanie. Wreszcie ją znalazłem – podsumowuje Sępek.

Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało od twórców dyscypliny, dobrego planowania i odrobiny szaleństwa. – Praca w drodze to spore wyzwanie organizacyjne. Trzeba poradzić sobie z brakiem stałego dostępu do prądu, do internetu, przyzwyczaić do ograniczonej możliwości magazynowania filmów i zdjęć – opowiada o pracy przy produkcji multibooka Kasia Żarnowska. – Trzeba być gotowym na wszystko, szczególnie gdy samochód staje się na pół roku domem, środkiem transportu i studiem montażowym w jednym – dodaje.  

Tę szalenie interesującą, multimedialną przygodę czytelnik może przeżyć nie ruszając się z domu. Książki nie trzeba zamawiać w księgarni, a tym bardziej wybierać się po nią do sklepu. „Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” dostępna jest w Apple App Store, pod adresem http://www.mediorama.pl/instaluj/kiwi/ w promocyjnej cenie 1.99 USD. Można ją ściągnąć na tablet iPad.
Rozdział promocyjny, wraz ze zdjęciami można ściągnąć tutaj: https://dl.dropbox.com/u/9310616/Kiwi.zip

Wkrótce pojawi się wersja „Kiwi” na platformę Android oraz angielskojęzyczny przekład multibooka.

O autorze:

Jarek Sępek (ur. 1980) – podróżnik i dziennikarz. Autor książki „W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)”, w której zgłębiał tajniki wielokulturowej stolicy Wielkiej Brytanii, poruszając się śladami Fileasa Fogga.
Pracował między innymi jako redaktor w portalu Gazeta.pl i zastępca redaktora naczelnego magazynu Cooltura w Londynie. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Warszawskim oraz komunikację masową w TAFE College w australijskim Perth. Sztuki kręcenia filmów dokumentalnych uczył się na London Film Academy.
W swoich podróżach dotarł do 48 krajów. Na małym motocyklu okrążył Australię, pokonując 17 tysięcy kilometrów, za co magazyn Podróże uhonorował go tytułem „Podróżnika Roku”. Afrykę przemierzył z Kairu do Kapsztadu środkami publicznej komunikacji. USA objechał starym krążownikiem.Jego teksty i zdjęcia ukazały się między innymi w Rzeczpospolitej, Onet.pl i Świecie Motocykli. Prowadził audycję studencką w Radiu Wrocław.O swoich podróżach opowiada na blogu Sępek Świata (www.sepekswiata.pl).
Obecnie mieszka w Polsce, jest współwłaścicielem wydawnictwa Mediorama i jeździ trzydziestoletnim motocyklem marki WSK.

Wydawcą multibooka jest Mediorama.pl, specjalizująca się w przygotowywaniu multimedialnych wydawnictw na platformy cyfrowe, w tym tablety i smartfony. Firma pracuje obecnie nad autorskim przewodnikiem po Krakowie dla fotografów oraz pierwszym multimedialnym portfolio fotograficznym.

Patronat medialny

Partoni

W sprawie wywiadów, spotkań, dodatkowych materiałów prosimy o kontakt:

 
Piotr Trybalski
TravelBrain.pl
PR&Marketing interaktywny w turystyce
www.TravelBrain.pl
email: [email protected]
tel./fax: +48 (12) 394 21 34/(12) 378 36 22
mobile: +48 791 851 871
Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
multibook nowa zelandia, app store nowa zelandia, jarek sępek, podróżniczy multibook

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.