Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Pozostałe | Atak na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. 49 osób zabitych.

Atak na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. 49 osób zabitych.

Nowa Zelandia zdjęcie: Atak na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. 49 osób zabitych.

fot. * Redakcja

W piątek popołudniu w Christchurch, Południowa Wyspa Nowej Zelandii doszło do tragedii. Sprawca lub sprawcy przeprowadzili atak na dwa meczety. Wstępny bilans ofiar to 49 zabitych i 50 rannych.

Według policji zamachowcy działali w grupie, aresztowano trzech mężczyzn i jedną kobietę. Władze Australii potwierdziły iż jednym ze sprawców był Australijczyk. Jednemu z zatrzymanych postawiono zarzut morderstwa. Sprawca zamachu lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych w dwóch meczetach Masdżid Al-Nur i Masdżid Linwood. Pierwszy atak miał miejsce około 14.45 a kolejny około 16 lokalnego czasu. Wśród ofiar są zarówno dorośli jak i dzieci. Władze zaapelowały o zamknięcie wszystkich meczetów w kraju ze względów bezpieczeństwa. Zamknięto też do odwołania wszystkie szkoły w Christchurch.

Jeden ze sprawców relacjonował swoją zbrodnię przez Facebook. Zostawił też prawie 40 stronnicowy manifest. Świadkowie, którzy przeżyli ataki relacjonują iż sprawca był dobrze przygotowany, miał na sobie kamizelkę kuloodporną, hełm i broń automatyczną. Losowo wybierał ofiary do których strzelał. Kiedy skończyła mu się amunicja wyszedł z meczetu do samochodu który zaparkował przed wejściem, wymienił broń i przyszedł zabić pozostałe osoby które przejawiały oznaki życia. Policja nie wyklucza iż Christchurch nie miało być jedynym celem, sytuacja jest więc rozwojowa. "To jeden z najczarniejszych dni w historii Nowej Zelandii" - powiedziała premier Jacinda Ardern.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
atak nowa zelandia, atak na meczet nowa zelandia, christchurch atak na meczety

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.