Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zeladia Środowisko | Nowa Zelandia ma najczystszy zbiornik wodny na Świecie.

Nowa Zelandia ma najczystszy zbiornik wodny na Świecie.

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia ma najczystszy zbiornik wodny na Świecie.

fot. * Redakcja

Naukowcy z the National Institute of Water and Atmospheric Research uznali Blue Lake w the Nelson Lakes National Park na Wyspie Południowej za najczystszy zbiornik wodny na Świecie. Jego horyzontalna widoczność wynosi od 70-80m. Przejrzystość horyzontalna wody destylowanej wynosi około 80m.

Czystsze mogą być ale nie koniecznie tylko wody w Oceanie Pacyficznym w okolicach Wysp Wielkanocnych. Dlatego uznano, że jezioro Blue Lake w Parku Narodowym the Nelson Lakes jest najczystszym zbiornikiem wodnym na Świecie. Przejrzystość horyzontalna wody w tym zbiorniku dochodzi do 80m co jest fenomenem ponieważ w warunkach laboratoryjnych 80m osiąga jedynie woda destylowana która jest wyznacznikiem przejrzystości. Dzięki temu Blue Lake jest pod względem optycznym najbardziej zbliżone do „czystej wody”.


Jezioro Blue Lake zainteresowało swoją przeźroczystością hydrologa Roba Mirrilees kiedy zauważył podobieństwo przezroczystości wody w jeziorze do przeźroczystości innego bardzo czystego zbiornika a mianowicie Te Waikoropupu Springs.  Tam przeźroczystość wynosi ok. 63m. Woda w Blue Lake charakteryzuje się niebiesko fioletowym odcieniem specyficznym tylko dla naturalnych, bardzo czystych wód.

 

 Nurkowie przyznają, że 40 m widoczności pod wodą w słodkowodnym zbiorniku to rewelacyjny wynik. Dzięki temu jezioro na pewno zdobędzie wielu amatorów nurkowania, którzy odwiedzą jego toń. Oby tylko dbali o jego czystość ku uciesze kolejnych pokoleń.
Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
nelson lakes national park, blue lake new zelanad, najczystsze jezioro świata, jezioro w nowej zelandii, nurkowanie w nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.