Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Stolica Nowej Zelandii: Wellington

Stolica Nowej Zelandii: Wellington

Nowa Zelandia zdjęcie: Stolica Nowej Zelandii: Wellington

Wellington fot. * Redakcja

Stolica Nowej Zelandii od 1865 roku zlokalizowana jest w Wellington. Wcześniej stolica Nowej Zelandii znajdowała się w Auckland. Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat: stolica Nowej Zelandii – atrakcje, klimat, historia.

Stolica Nowej Zelandii to przede wszystkim chluba Nowozelandczyków, miasto położone w centrum kraju do którego wszyscy maja blisko. Położona jest na północnej wyspie w jej południowej części. Wcześniej, kiedy stolica Nowej Zelandii zlokalizowana była w Auckland osadnicy z południowej wyspy musieli przebyć cały kraj aby się tam dostać. To jednak tylko dygresja w temacie stolica Nowej Zelandii. Prawdziwym powodem było między innymi ryzyko odłączenia się wyspy południowej od Kolonii gdyż był to okres odkryć złóż złota na wyspie południowej oraz duża waga portu Wellington.

Jest kilka niezaprzeczalnych faktów na temat tego miasta.

1. Stolica Nowej Zelandii Wellington to najdalej na południe położona stolica Świata.
2.Stolica Nowej Zelandii to najbardziej zaludniona stolica Oceanii.
3. Stolica Nowej Zelandii to również miejsce produkcji hitu kinowego „Władca Pierścieni”. Wcześniej nakręcono tam King Konga. Teraz Wellington pretenduje to miana centrum kinematografii w regionie. Świadczyć o tym może chociażby napis na lotnisku Wellywood!
Nazwa pochodzi od tytułu zwycięzcy bitwy pod Waterloo, Arthura Wellesleya który był księciem Wellington, miasta położonego w Anglii.


Bilety Nowa Zelandia


Stolica Nowej Zelandii ma oczywiście swoje tłumaczenie maoryskie. Są nawet trzy. Te Whanga-nui-a-Tara – Wielki port Tara, Ponoke – od maoryskiego obrzędu kultowego do którego nawiazuje również obrządek Ngati Ponoke. Trzecia maoryska nazwa to Te Upoko-o-te-Ika-a-Māui i oznacza Król ryb Maui.  

Z atrakcji turystycznych stolica Nowej Zelandii oferuje m.in. Muzeum Narodowe Te-Papa Tongorewa. Poza wieloma interaktywnymi atrakcjami znajdziecie tam kącik Polski upamiętniający przybycie do Nowej Zelandii polskich dzieci po II Wojnie Światowej które stworzyły polska polonię w krainie kiwi.Stolica Nowej Zelandii to również Museum of Wellington City & Sea, The Colonial Cottage Museum, Basin Reserve – narodowy stadion rugby i museum,  Museum of Wellington Cable Car, Katedra św. Pawła, Wellington City Art Gallery, Mount Victoria z którego roztacza się panorama na miasto, Carter Observatory, Wellington Cable Car, Parliament Tour, kolonie fok na południowym wybrzeżu miasta. Stolica Nowej Zelandii to również doznania kulinarne. Mnóstwo  tu restauracji i barów. Nocne życie kręci się w klubach których jest w stolicy całkiem sporo.

Stolica Nowej Zelandii zlokalizowana jest w Cieśninie Cooka,  na północy znajdziecie piaszczystą plaże, na wschodzie góry Rimutaka. Za nimi rozciągają się równiny Wairarapa z pięknymi winnicami do których można wybrać się na degustacje win nowozelandzkich.

Stolica Nowej Zelandii polożona jest w terenie aktywnym sejsmicznie dlatego w wysokich budynkach kilka razy w roku odczuwalne są wstrząsy.

Charakterystyczne w Klimacie Wellington są niewielkie amplitudy roczne oraz wiatry które w zimie są szczególnie odczuwalne dla osób nieprzyzwyczajonych. Średnia najwyższa temperatura w dzień to około 20oC osiągalna oczywiście nowozelandzkim latem a najniższa to około 11oC nowozelandzka zimą. Opady latem są średnio dwa razy mniejsze niż zimą. Stolica Nowej Zelandii ma średnio rocznie 169 dni słonecznych.


Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
stolica nowej zelandii wellington stolica atrakcje nowej zelandii atrakcje wellington te papa muzeum

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.