Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców zawitała do Warszawy

Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców zawitała do Warszawy

Nowa Zelandia zdjęcie: Wystawa Te Ara  - Drogi Maoryskich Przywódców zawitała do Warszawy

fot. * Redakcja

14-27 stycznia 2011 - Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców zawitała do Warszawy i można ją oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa Te Ara do tej pory odwiedziła Olsztyn oraz Nową Hutę. Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie „poleci” do Oxfordu, Nowego Jorku, San Francisco, do Szanghaju, na Hawaje i do Nowej Zelandii.

W związku z niedawno otwartą wystawą Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców, Ambasada Nowej Zelandii w Polsce oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie mają przyjemność zaprosić na sesję naukową poświęconą Maorysom i Nowej Zelandii, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w najbliższy piątek, 21 stycznia od godziny 12:00 (sala 256, IIp.)
 
W sesji wezmą udział:
dr Penelope Ridings, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce- „Multiculturalism and New Zealand Identity"

dr hab. Wojciech Bęben, prof Uniwersytetu Gdańskiego, antropolog- „Maoritanga, droga bycia Maorysem w XXI wieku"

dr Robert Dul, etnolog, muzeolog- „Mokomai i program repatriacji szczątków kostnych do Nowej Zelandii"

Tomasz Madej, Muzeum Azji i Pacyfiku- „Moko - maoryskie rzeźbienie ciała”   

dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie, entomolog- "Gatunki obce w globalnej wiosce, czyli o przyrodniczych związkach Nowej Zelandii i Polski"

Spotkanie będzie moderował dr hab. Wojciech Bęben, prof. UG

O wystawie

Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców – 14-27 stycznia 2011

Ambasada Nowej Zelandii w Polsce oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają do obejrzenia wystawy Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców, która będzie prezentowana od 14 do 27 stycznia w Galerii pod Wielkim Świetlikiem BUW przy ul. Dobrej 56/66.
Otwarcie wystawy: 14 stycznia 2011, godz.15.00.

Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców składa się ze zdjęć znanego nowozelandzkiego fotografa polskiego pochodzenia, Krzysztofa Pfeiffera. Ukazuje rozwój kultury maoryskiej od czasów dawnych, poprzez teraźniejszość oraz próbę wytyczenia ścieżki na przyszłość.
Koncepcja wystawy powstała w wyniku współpracy pomiędzy Szkołą Biznesu Otago oraz Te Tumu-Centrum Studiów Maoryskich w Auckland. Jej głównymi twórcami są profesor Paul Tapsell, dziekan Te Tumu, dr Merata Kawharu, Dyrektor Centrum Studiów Maoryskich w Auckland oraz fotograf, Krzysztof Pfeiffer.

Uzupełnieniem wystawy jest dostępna dla zwiedzających publikacja autorstwa prof. P. Tapsella wydana w językach polskim, maoryskim i angielskim. Profesor Paul Tapsell podkreśla, że wystawa opowiada o maoryskiej tożsamości kulturowej a także o młodzieży maoryskiej i jej umiejętnościach przywódczych.

Jeden z twórców koncepcji wystawy, zauważa, że w odległych krajach obowiązuje nadal zniekształcone pojęcie o tej kulturze. Maorysi najczęściej kojarzeni są z dzikusami, którzy skaczą wokół ogniska z dzidami w spódniczkach z trawy, a Nowa Zelandia jako jedno wielkie bezludzie... Prawda jednak wygląda inaczej......
 
„......chcieliśmy ukazać wartość wkładu, jaki wnieśli dawni i obecni przywódcy do nowozelandzkiego społeczeństwa a także zmotywować młodzież by w przyszłości także chciała objąć stanowiska przywódcze. My Maorysi patrzymy w przeszłość, aby określić nasz kierunek na przyszłość”.
dr Merata Kawharu

Krzysztof Pfeiffer stworzył kolekcję 33 portretów maoryskich przywódców z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które przeplótł pięknymi zdjęciami przyrody nowozelandzkiej. Od dwudziestu lat współpracuje z Maorysami fotografując ludzi, przedmioty i miejsca z nimi związane. Od kilku lat pracuje w Auckland War Memorial Museum.

Wystawa Te Ara do tej pory odwiedziła Olsztyn oraz Nową Hutę. Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie „poleci” do Oxfordu, Nowego Jorku, San Francisco, do Szanghaju, na Hawaje i do Nowej Zelandii.   
Zapraszamy!Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
te ara wystawa nowej zelandii maorysi maorys przywodcy maoryscy Krzysztof Pfeiffer

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2011-02-02 o 09:11

    szkoda ze tak krotko ta wystawa.....

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.