Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Maoryskie głowy wrócą do Nowej Zelandii

Maoryskie głowy wrócą do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Maoryskie głowy wrócą do Nowej Zelandii

fot. * Redakcja

Maoryskie głowy upiększone tradycyjnymi tatuażami zostaną zwrócone przez francuskie muzea Nowej Zelandii. Tak postanowił parlament francuski.

W muzeach na całym Świecie znajduje się ponad 500 zmumifikowanych Maoryskich głów pokrytych tradycyjnym maoryskim tatuażem. Głowy były cennymi trofeami kolekcjonerskimi w zachodniej Europie. Największy bom miał miejsce w latach 20stych XX wieku.

Sprawa oddania maoryskich głów zaczęła się w 2007 roku kiedy to muzeum w Rouen we Francji zaoferowało zwrot Nowej Zelandii głowy ze swoich zbiorów.  Od tego czasu trwały prośby nowozelandzkie o zwrot. Francuski parlament 04.05.2010 postanowił iż zwróci kontrowersyjne zbiory, nie wiadomo jednak kiedy.

Spreparowane głowy w maoryskiej kulturze były zdobywane podczas plemiennych walk więc był to rytuał zgodny z kanonami maoryskiej kultury. Zbulwersowanym przypomnę, że jeszcze niedawno w Europie obcinano głowy i nadziewano na pal stojący przy często uczęszczanych traktach. Sprawa z Maoryskimi głowami jest o tyle przykra, że w związku z ogromnym popytem na tą pamiątkę która pewnie stała w latach 20 poprzedniego wieku na niejednym francuskim czy angielskim kominku wiąże się ze zdobywanie głów w sposób zupełnie niezgodny z maoryską tradycją.

Jest to kolejny dowód na to iż europejczycy mający się za siewców cywilizacji i kultury na Świecie posiadają w swojej historii niezliczone epizody niegodne człowieka,  świadczące iż to właśnie Europa w dziejach swojej świetności była najbardziej barbarzyńskim zakątkiem Świata.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
tatuaż maoryski maorysi tatuaż tatuaz tatuaz maoryski kultura maoryska tatuaż etniczny

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.