Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie

Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie

Nowa Zelandia zdjęcie: Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie

fot. * Redakcja

Moko - *tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Od 10 do 30 listopada 2011 w Warszawie będziemy mieli możliwość odwiedzić wystawę "MOKO MAORYSKI TATUAŻ Twórczość Francisa Pottera".

Razem z Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Ambasadą Nowej Zelandii w Warszawie zapraszamy na wystawę "MOKO MAORYSKI TATUAŻ Twórczość Francisa Pottera", która będzie miała miejsce od 10-30 listopada 2011 roku w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.

Moko - *tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród pierwszych podróżników europejskich docierających do *Aotearoa* - krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała *mana * - siłę duchową.

Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie, zainteresowany jest przede wszystkim *"rolą, jaką Moko odgrywa w naszym * [nowozelandzkim]* społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury. Wierzę, że nasze społeczeństwo słynie ze zrozumienia, tolerancji, dzielenia się wartościami, które się nakładają i przenikają wzajemnie. Mając na uwadze taki ideał, nowoczesne społeczeństwo Nowej Zelandii może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z Pakeha *[termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową],* mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik*".


Francis Potter (Nowozelandczyk - Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury. 

*Kontakt*: [email protected]

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce*

Organizator: Tomasz Madej, MAiP

*GALERIA AZJATYCKA MUZEUM AZJI I PACYFIKU*
ul. Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa
pon., pt., sob., niedz.12-18
wt., sr., czw., 10 -18
tel. (22) 635 28 11

Cena biletów na wystawę:

normalne - 5 zł,
ulgowe - 3 zł
w czwartki - wstęp wolny


*strona muzeum:* muzeumazji.pl
*fanpage muzeum:* facebook.com/muzeumazji
*muzealny blog:* muzeumazji.blogspot.com

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
moko, muzeum azji i pacyfiku, wystawa nowozelandzka, nowa zelandia w warszawie, kultura nowej zelandii, sztuka nowej zelandii, tatuaż maoryski

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.