Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Odkryj złoto w Waihi w Nowej Zelandii

Odkryj złoto w Waihi w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Odkryj złoto w Waihi w Nowej Zelandii

fot. * Redakcja

Jedną z ciekawszych atrakcji półwyspu Coromandel w Nowej Zelandii są kopalnie złota. Najbardziej popularną jest stara kopalnia w Thames ale to nie jedynie niezwykłe miejsce związane z wydobyciem złota w Nowej Zelandii.

Na Coromandel najczęściej wybieramy się jadąc z Auckland na wschód, w niewielkiej odległości od wybrzeża. Tak zazwyczaj turyści trafiają do Thames gdzie można odwiedzić starą kopalnię złota, już nieczynną. Urocze miejsce gdzie można dowiedzieć się sporo o dawnych metodach wydobycia drogocennego kruszcu, historii ludzi którzy parali się tym zajęciem, jak żyli, jak mieszkali. Świetna wycieczka w przeszłość. Tylko co z teraźniejszością? Czy złoto w Nowej Zelandii to już tylko historia. Otóż nie. 

Kiedy już zapędzimy się w podróży po półwyspie objedziemy go od zachodu aż po wschód warto zahaczyć o miejscowość Waihi. Trzymamy się trasy nr 25 i trafiamy na jej końcu właśnie na to urocze miejsce. A co nas tam czeka? Kolejne „Whole in the rock”? Można by to tak podsumować, tyle że teraz dziura nie jest już w wodzie a na lądzie. To działająca kopalnia złota w Nowej Zelandii. Jest więc okazja aby poznać z bliska nie tylko historyczną złotą kartę Nowej Zelandii ale także dzisiejsze technologie i sposoby wydobycia kruszcu. 

Do kopalni nie można dostać się tak po prostu. Zasady bezpieczeństwa są tu bardzo rygorystyczne jak chyba w każdej cywilizowanej kopalni na świecie. Można jednak uczestniczyć w specjalnie opracowanej wycieczce dowiadując się od a do z jak wydobywana jest ruda aż po jej końcową obróbkę. Na stronie gdzie można  wycieczkę zarezerwować znalazłem również kila pytań na jakie możecie znaleźć odpowiedzi np.:Ile złota wydobyto w kopalni Marta?Dlaczego wielu górników którzy pracowali tu w przeszłości nie ma kciuków?Ile złota może się znajdować w 100 tonach wydobytej skały?

Zainteresowanych odsyłamy do strony kopalni: http://www.waihigold.co.nz/ 

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
kolapnia złota w nowej zelandii, zloto w nowej zelandii, waihi nowa zelandia, górnictwo nowej zelandii, półwysep coromandel nowa zelandia

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.