Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zeladia Środowisko | Nowa Zelandia ma największą na Świecie geotermalną turbinę

Nowa Zelandia ma największą na Świecie geotermalną turbinę

Na północ od Taupo powstała największa na Świecie geotermalna turbina. Pomoże zaspokoić braki w energii szczególnie po suchej zimie.

Nowa Zelandia czerpie spore źródła energii z hydroelektrowni. Po suchej zimie  pojawił się problem z zasobami energii elektrycznej. Dla prawie 140.000 domostw problem prawdopodobnie rozwiąże najnowsza i największa na Świecie geotermalna turbina wytwarzająca prąd z odnawialnej energii. Powstała ona na północ od Taupo. Jak mówi przedstawiciel River Power Doug Heffernan w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii, energia z geotermalnej turbiny płynie również w nocy, kiedy jest sucho i nie ważne jak wieje wiatr. Turbina pochłonęła ponad 430 milionów $NZ. Przedsiębiorstwo już poszukuje kolejnych miejsc gdzie można będzie zainstalować kolejne turbiny. Niestety jest mało prawdopodobne aby turbina spowodowała obniżenie kosztów energii dostarczanej do klienta końcowego.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
energia geotermalna źródła geotermalne turbina energia odnawialna

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2010-06-25 o 06:46

    "Niestety jest mało prawdopodobne aby turbina spowodowała obniżenie kosztów energii dostarczanej do klienta końcowego."
    Troszkę podobnie jak w Polsce, z tym że energia elektryczna i gaz są w Kraju Kiwusków dużo droższe niż w Polsce. Cztero osobowa rodzina zużywa mniej więcej za 200 - 250 $ miesięcznie co przy obecnym kursie ok.2,25 daje 450-560 zł miesięcznie oczywiście poza sezonem grzewczym. To nie sztuczne wyliczenia - znam je z autopsji + około 280$ - 500$ za wynajem mieszkania lub domku tu cena niestety za tydzień nie jak w Polsce więc nie jest tanio żyć. Ceny wynajmu dla miasta Wellington, w Auckland podobno troszkę taniej.

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.