Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Nowa Zelandia Muzea: Auckland War Memorial Museum

Nowa Zelandia Muzea: Auckland War Memorial Museum

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia Muzea: Auckland War Memorial Museum

fot. * Redakcja

Muzeum warto odwiedzić nie tylko dla jego zasobów ale również położenia i piękna otaczającej go przyrody w tym ogrodów zimowych. Neoklasycystyczny, majestatyczny budynek ulokowany jest na szczycie wygasłego wulkanu w sercu 75 hektarowego parku Auckland Domain - jednego z największych parków w mieście.

Pierwsze wystawy można było oglądać w muzeum już w 1892 roku. Charakterystyczna nazwa instytucji nie powinna zniechęcić osób stroniących od tematyki wojennej. W zrównoważony sposób dotyka tematów wojennych, geograficznych i przyrodniczych, prezentuje historię i kulturę Maorysów jako rdzennych mieszkańców wysp i oczywiście Nowozelandczyków jako narodu. Wszystko to okraszone jest wystawami i interaktywnymi prezentacjami co czyni muzeum interesującym i nowoczesnym. 

Muzeum można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Dostępnych jest kilka pakietów zwiedzania różniących się zestawem usług i ceną. Przedstawienie prezentujące historię i kulturę Maoryską uznawane jest przez turystów za jedno z najlepszych w kraju. Bilety na przedstawienie można zarezerwować tutaj. Dostępny jest razem z biletem wstępu do Muzeum. Odbywa się 3 do 4 razy dziennie w zależności od sezonu i warto wcześniej dokonać rezerwacji miejsc - online lub telefonicznie. Osoby przybywające do Nowej Zelandii przez Auckland powinny to miejsce uwzględnić w swoich planach aby mieć punkt odniesienia do tego gdzie się znalazły i w jakich okolicznościach. To zdecydowanie ułatwia i czyni przyjemniejszym podróżowanie po Nowej Zelandii. 

Muzeum jest przyjazne dzieciom zapewniając im różnorodne atrakcje np. tematyczne wystawy, w których tworzenie zaangażowane są dzieci. Organizowane są wycieczki z elementami odkrywania tajemnic zarówno w samym muzeum jak i otaczającym je parku.

Po zwiedzaniu można zjeść lunch w muzealnej kawiarni lub na zewnątrz, na trawie do czego powinniście się przyzwyczajać gdyż spożywanie posiłków na łonie natury w krainie długiej, białej chmury jest nie tylko naturalną ale i najprzyjemniejszą formą tej aktywności.

Będąc w Auckland War Memorial Museum muzeum warto również odwiedzić Domain Wintergardens - ogrody zimowe, które służą mieszkańcom i gościom Auckland już od 1913 roku. 

Ciekawostki z Muzeum:Otwarcie skarbów Pacyfiku.

W czasie powstawania artykułu (czerwiec 2019) Muzeum było w trakcie projektu otwarcia swojej skarbnicy artefaktów z wysp Pacyfiku dzięki czemu odwiedzający mogli zapoznać się z przedmiotami życia codziennego, bronią, instrumentami z różnych stron oceanu. Prezentowano już elementy z Wysp Cooka, Fiji, Polinezji Francuskiej, Hawajów, Kiribati, Niue, Samoa, Tokelau. Od IV do VI 2019 można zobaczyć wystawy z Tonga, w VI 2019 z Tuvalu, Wallis & Futuna.

 

Wystawy i Galerie Auckland War Memorial Museum (czerwiec 2019):Photographing Early Auckland 1850s – 1870 fotografie z czasów powstawania Auckland. Zaskoczy Was na pewno to, że Auckland jak każde miasto wyglądało najpierw jak mała wioska. 

Carried Away - Bags Unpacked czyli coś dla Pań bo o historii ponad 150 torebek, tego jak powstawały, designie i o tym kto je nosił. 

Secret of Butterflies pokazująca w dużym powiększeniu sekrety nie tylko samego życia kolorowych owadów ale ich piękna, kolorystyki, ornamentów niewidocznych dla ludzkiego oka.

Are We There Yet? Women and Equality in Aotearoa - wystawa poświęcona walce kobiet o swoje prawa i równouprawnienie w Nowej Zelandii, która jako pierwsza na świecie przyznała prawo głosu kobietom w wyborach parlamentarnych!

 

  Rezerwacja biletów do Muzeum PLUS Występ Maoryski kliknij tutaj -->

  Rezerwacja biletów tylko do Muzeum kliknij tutaj -->


Auckland War Memorial Museum
The Auckland Domain, Parnell, Auckland
I-XII: 10:00-17:00, 25 XII nieczynne (Christmas Day)
Zagraniczni goście: 25 $NZ dorosły, 10 $NZ dziecko, 60 $NZ bilet rodzinny
Mieszkańcy Auckland wstęp bezpłatny, rezydenci Nowej Zelandii proszeni o datki.
https://www.aucklandmuseum.com

Domain Wintergardens
Wintergarden Rd, Parnell, Auckland
IV-X: pn-nd 9:00-16.30; XI-III pn-pt 9:00-16:30, sb 9:00-17:30, nd 9:00-19:30
Wstęp bezpłatny 
https://www.gardens.org.nz/auckland-gardens/auckland-domain-wintergardens/

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
Nowa Zelandia, Auckland, Auckland War Memorial Museum, Muzea w Nowej Zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.