Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Sport | Trekking w Nowej Zelandii

Trekking w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Trekking w Nowej Zelandii

fot. * Redakcja

Tam, gdzie kończy się świat, zaczyna się Nowa Zelandia - pisał Olgierd Budrewicz. Na żądnych przygody czekają dwie wyspy skąpane w błękitno-zielonych wodach Pacyfiku, których piękno może zauroczyć każdego.

Nowa Zelandia jest jednym z najpopularniejszych wśród trekkerów regionów świata. Subtropikalna Wyspa Południowa zachwyca oceanem bujnej, soczystej zieleni. Rosną tu lasy deszczowe i żyją kiwi - symbol całego kraju. Wyspa Północna jest całkowicie inna - królują tu gejzery i wrzące sadzawki. Miłośników egzotycznej flory zachwyci las Waipoua Forest, gdzie rośnie 75% wszystkich pozostałych w kraju drzew kauri. Niektóre są ogromne i liczą sobie ponad 2 tys. lat.

Podczas pobytu w Auckland warto zdobyć wzgórza wulkaniczne One Tree Hill i Mt. Eden, z których rozciągają się wspaniałe widoki na miasto i okolice, a także wyprawić się do buszu i na wzgórza Waitakere Range (na zachód od miasta) i Hunua Range (na południe).

Na miłośników wspinaczki czeka Mt. Taranaki, wyrastająca niemalże wprost z morza na wysokość ponad 2500 m i nazywana "nowozelandzką górą Fuji".

Z kolei wyprawa trekkingowa po Wyspie Południowej może zahaczyć o Travers-Sabine Track i Travers River Track w Nelson Lakes National Park lub o jaskinie pod Marble Mountain. Można także przejść się prawie 70-kilometrowym szlakiem Queen Charlotte Walkway niedaleko Marlborough przez malownicze tereny nad fiordem i lasy z endemicznymi drzewami, gdzie chronił się kapitan Cook. W parku Mount Aspiring National Park w Wanaka są świetne warunki do trekkingu i wspinaczki górskiej, podobnie jak w Fiordland National Park, który koniecznie należy odwiedzić. Rudyard Kipling nazwał to miejsce "ósmym cudem świata". Zakończyć można na Stewart Island - trzeciej co do wielkości wyspie Nowej Zelandii. Można stąd wybrać się do byłej norweskiej bazy wielorybniczej, wspiąć się na Mt. Anglem (980 m), a także popłynąć łodzią lub kajakiem na jedną z ponad 20 dziewiczych wysepek w okolicy, aby obserwować pingwiny.

Trekking Nowa Zelandia

Wybór butów i kijków do trekkingu

Trekking jest dyscypliną nie wymagającą drogiego sprzętu, ale w dwie rzeczy warto zainwestować: dobre buty oraz kije. Buty muszą być wygodne, nieprzemakalne, a także wysokie, aby zapewniać stopie odpowiednią stabilizację i chronić staw przed zwichnięciem. Zwróć uwagę na to, o jakiej porze roku planujesz wyprawę, a także po jakim terenie będziesz wędrować.
Z kolei kije zapewniają równowagę podczas wędrówki, odciążają kręgosłup i kolana, a także są przydatne w sondowaniu terenu czy niepewnego podłoża. Na długą wyprawę świetnie sprawdzą się lekkie, składane kije teleskopowe, które możesz łatwo przymocować do plecaka. Uchwyt wykonany z pianki lub drewna korkowego będzie lepiej trzymać się dłoni.


Pamiętaj, że wyprawa trekkingowa do Nowej Zelandii potrwa dłużej niż weekendowy wypad w Bieszczady, więc musisz zarówno przemyśleć trasę, jak i ekwipunek. Potrzebujesz wygodnego plecaka, który pomieści ok. 10-20 kg bagażu: ubrania, żywność, a także niezbędne przedmioty, jak karimata, saperka, nóż, namiot czy apteczka pierwszej pomocy. Dobrze przygotowana wyprawa przyniesie satysfakcję i niezwykłe wspomnienia.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
trekking nowa zelandia

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.