Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Nowa Zelandia otwiera granice dla turystów od 1 maja 2022

Nowa Zelandia otwiera granice dla turystów od 1 maja 2022

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia otwiera granice dla turystów od 1 maja 2022

fot. * Redakcja

Od 1 maja 2022 Polacy ponownie będą mogli latać do Nowej Zelandii. Kraj ptaka kiwi otwiera swoje granice dla międzynarodowych turystów po ponad 2 latach izolacji.

Nadchodzi wyczekiwany od ponad 2 lat moment. Otwarcie granic Nowej Zelandii. Na ten moment czekali nie tylko Nowozelandczycy, branża turystyczna ale również turyści. Jednak o lataniu do Nowej Zelandii na starych zasadach można na razie zapomnieć. Będą obowiązywać restrykcje. 

Decyzja o otwarciu granic dla międzynarowodych turystów zapadła w marcu 2022. Wcześniej planowano otwarcie dopiero na drugą połowę lipca 2022. Jednak w celu przyspieszenia odbudowy gospodarczej kraju rząd pod wodzą premier Jacindy Ardern postanowił ten proces przyspieszyć.

Otwarcie granic Nowej Zelandii od 1 maja 2022 bez kwarantanny po przylocie.

Od początku 2022 roku wdrażany jest plan otwarcia się Nowej Zelandii na świat. Najpierw mogli przyjeżdżać tylko obywatele Nowej Zelandii z terytorium Australii. Następnie obywatele z innych regionów świata oraz Australijczycy. Dopiero później osoby z innymi typami wiz. Losy tych zasad zmieniały się dość często, sytuacja była dynamiczna. Ktokolwiek przyjeżdżał poddawany był obowiązkowej kilkunasto a następnie kilkudniowej kwarantannie. W przypadku podróży w celach turystycznych element ten byłby nie do przyjęcia o czym wiedziała nie tylko branża turystyczna ale i władze Nowej Zelandii. Od około dwóch tygodni do Nowej Zelandii mogą przyjeżdżać bez kwarantanny Australijczycy. Bez kwarantanny od 1 maja 2022 do Nowej Zelandii będą podróżować również międzynarodowi turyści jak Polacy gdyż Polska należy do grupy krajów z listy “visa waiver”.

"We’re ready to welcome the world back"
"We are a safe place to visit and New Zealand will be ready with open arms." Premier Nowej Zelandii - Jacinda Ardern

Kto aktualnie, przed 1 maja 2022 może wjechać na terytorium Nowej Zelandii

  •   Zaszczepieni i nieszczepieni obywatele Nowej Zelandii
  •   Zaszczepieni mieszkańcy Nowej Zelandii
  •   Zaszczepieni obywatele Australii i stali rezydenci
  •   Posiadacze aktualnej, tymczasowej wizy pracowniczej, wizy studenckiej
  •   Do 5000 studentów zagranicznych na 2 semestr studiów 
  •   Pozostali zaszczepieni podróżni spełniający obecne warunkach graniczne

   
Restrykcje przy wjeździe do Nowej Zelandii od 1 maja 2022

Wszyscy chcielibyśmy aby podróże odbywały się tak w 2019 roku. Jednak w przypadku Nowej Zelandii na chwilę obecną nie ma co liczyć na taki luksus. Na gości z zagranicy czeka kilka restrykcji. Podstawowym obowiązkiem będzie posiadanie certyfikatu pełnego zaszczepienia. Drugim jest testowanie na obecność wirusa. Pierwszy test należy wykonać przed wylotem do Nowej Zelandii. Kolejne dwa po przylocie na jej terytorium. W Nowej Zelandii otrzymacie pakiet z dwoma testami antygenowymi. Pierwszy należy wykonać w dniu przyjazdu. Drugi szóstego dnia pobytu w Nowej Zelandii. Niezależnie od wyniku, pozytywnego czy negatywnego, należy wynik raportować zgodnie z otrzymaną instrukcją. Jeśli wynik będzie pozytywny należy poddać się 7 dniowej samoizolacji. Szczegółowa procedura dotycząca testowania i dalszego postępowania w zależności od zaistniałego scenariusza znajduje się na stronie https://covid19.govt.nz/international-travel/travel-to-new-zealand/testing-requirements-after-arriving-in-new-zealand/


Czy Nowa Zelandia jest gotowa na przyjęcie międzynarodowych turystów od 1 maja 2022?

Na pewno cała branża i jej pracownicy są wręcz śmiertelnie stęsknieni za turystami. Turystyka stanowi bardzo ważny element nowozelandzkiego PKB. W 2019 roku wniosła do skarbca ponad 11 miliardów dolarów a jej pracownicy stanowili ponad 8% krajowej siły roboczej. Od 2019 roku turystyka Nowej Zelandii praktycznie została wyłączona mimo usilnych prób promocji krajowej turystyki, baniek turystycznych, które czasami działały, czasami nie. Wielu usługodawców zniknęło z rynku, wielu zawiesiło działalność. Duża rzesza pracowników przebranżowiła się i nie nie ma zamiaru wrócić do pierwotnej profesji więc można się spodziewać braków kadrowych. Na pewno przez ostatnie dwa lata nowozelandzka przyroda odetchnęła. W związku z tym od dłuższego już czasu na forum debaty publicznej wybrzmiewają głosy nawołujące do konieczności zmiany sposobu w jaki turyści mieliby korzystać z jej zasobów aby jej nie dewastować. Podnoszone sa również kwestie wpływu masowej turystyki na życie lokalnych społeczności. Jest również kłopot z emisją dwutlenku węgla generowanego przez transport lotniczy gdyż Nowa Zelandia ma poważne zobowiązania w tej kwestii. Maj to czas kiedy międzynarodowi turyści myślą o innych kierunkach niż Nowa Zelandia. Wyjątkiem są osoby podróżujące podczas nowozelandzkiej zimy na narty. Właściwy sezon turystyczny na wyspach rozpoczyna się teoretycznie w listopadzie. Warto pamiętać, że październik jest równie stabilny pogodowo jak listopad a może nawet bardziej. Wiosna jest świetnym okresem dla odwiedzin w krainie Maorysów. Do tego czasu sporo może się jeszcze zmienić. Branża turystyczna i jej pracownicy wierzą głęboko tak samo jak i turyści, że może już być tylko lepiej. Tego należy trzymać się kurczowo bo prawdę mówiąc nic innego nam nie pozostaje. 

 

 

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
nowa zelandia otwarcie granic, nowa zelandia otwiera granice, kiedy nowa zelandia otworzy granice, kiedy będzie można lecieć do Nowej Zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.