Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Nie musisz już wypełniać Travel Declaration jadąc do Nowej Zelandii

Nie musisz już wypełniać Travel Declaration jadąc do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Nie musisz już wypełniać Travel Declaration jadąc do Nowej Zelandii

fot. * Redakcja

Podróż do Nowej Zelandii staje się coraz prostsza. Rząd Nowej Zelandii znosi kolejne restrykcje i obowiązki związane z pandemią. Teraz przyszedł czas na Travel Declaration.

New Zealand Travel Declaration została wprowadzona do użytku w marcu 2022. Wtedy to Nowa Zelandia rozpoczęła żmudny proces otwierania się na świat po ponad dwuletniej izolacji. Dzieki aplikacji zbierano informacje dotyczące historii podróży osoby przybywającej do Nowej Zelandii drogą lotniczą. Poza tymi informacjami pytano w niej również o kwestie zdrowotne związane z covid-19 m.in. o wynik testu wykonanego przed podróżą czy certyfikat szczepień. Całość wypełniało się przez internet przed podróżą do Nowej Zelandii.

Po co została wprowadzona Travel Declaration?

Założeniem było zagwarantowanie Nowej Zelandii bezpieczeństwa oraz usprawnienie pracy pograniczników. W efekcie także  podróżni mieli czuć się bardziej komfortowo. Czas odprawy granicznej miał być skrócony.

Po wypełnieniu formularza otrzymywało się Travel Pass z kodem QR uprawniającym do wejścia na pokład samolotu lecącego do Nowej Zelandii.

Kiedy we wrześniu 2022 roku Rząd Nowej Zelandii zniósł wiekszość restrykcji począwszy od kwarantanny przez maski ochronne, testy po konieczność posiadania certyfikatu szczepień okazało się, że nie ma sensu dłużej korzystać z tego narzędzia. Innego zdania był przedstawiciel Urzędu Celnego. Uważał, że należy nadal zbierać te dane w celu kontroli nad potencjalną nową wersją wirusa. Ku radości podróżnych władze Nowej Zelandii były innego zdania i postanowiły, że od 20 października 2022 Travel Declaration zostanie wycofane z użycia.

Czy Travel Declaration zniknęło na stałe?

Nie. Okazało się, że narzędzie to było na tyle sprawne i użyteczne iż przyda się w przyszłości. Obecnie trwają prace Urzędu Celnego oraz kilku innych urzędów i ministerstw aby Travel Declaration zastapiło zmęczoną już formułę Passenger Arrival Card. Dokument ten zna każdy, kto leciał w ostatnich latach do Nowej Zelandii. Papierowa ankieta rozdawana jest w samolotach lecących bezpośrednio do Nowej Zelandii. Jest obligatoryjna a jej nieścisłe wypełnienie może skutkować problemami na granicy. 

Skrupulatnie wypełnij Passenger Arrival Card. Niezadeklarowane jabłko może kosztować kilkaset dolarów grzywny. Straconego czasu, nerwów i złego humoru na początku cudownej podróży nikt Wam nie zrekompensuje. Rafał Żurmanowicz | WycieczkiNowaZelandia.pl

Jakie dokumenty są obecnie niezbędne aby wjechać do Nowej Zelandii?

Aby skorzystać np. z naszych pakietów zwiedzania Nowej Zelandii (od 5210 zł) na dzień dzisiejszy potrzebujesz:

  • paszport ważny 3 miesiące po wylocie z Nowej Zelandii
  • wiza lub NZeTA
  • ubezpieczenie podróżne 

Poza tymi trzema dokumentami potrzebne będzie również 

  • bilet powrotny
  • plan podróży
  • informacja o miejscu pierwszego zakwaterowania
  • środki na pobyt w Nowej Zelandii

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
new zealand travel declaration, nowa zelandia, wycieczki nowa zelandia, zwiedzanie nowej zelandii, wiza nowa zelandia

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.