Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandi Rynek i Godpodarka | Praca Nowa Zelandia - Krok po kroku
Praca Nowa Zelandia - Krok po kroku
Oto podstawowy zestaw informacji. Jeśli jesteście zainteresowani podjęciem pracy w Nowej Zelandii to mam nadzieję, że dzięki tej krótkiej instrukcji praca w Nowej Zelandii już na was czeka, pamiętajcie tylko, że coś mogłem pokręcić, więc jedyną wyrocznią jest http://www.immigration.govt.nz/ i Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie :)
- Praca w Nowej Zelandii krok 1: WIEK
Będąc obcokrajowcem i chcąc wyjechać na emigrację do Nowej Zelandii, otrzymać tam legalną pracę należy mieć nie więcej niż 55 lat gdyż jest to górna granica wiekowa, aby otrzymać wizę do Nowej Zelandii.
- Praca w Nowej Zelandii krok 2: EGZAMIN JĘZYKOWY
(IELTS) Rzeczą oczywistą jest, że aby otrzymać pracę w Nowej Zelandii należy znać język angielski. Poziom, jaki jest każdy widzi po sobie, dlatego należy przejść test, aby ten poziom jakoś określić. Test można zrobić już w Polsce. Z tego, co się dowiedziałem to można to zrobić w British Council w Krakowie lub Warszawie (IELTS Administrator) a od 2008 roku także w Gdańsku tylko nie wiem czy to jedyny raz czy już na stałe.
Egzaminy są praktycznie, co miesiąc, ale zapisywać się trzeba na kilka mc wcześniej, bo deadline jest przeważnie 2 mc przed egzaminem.
Koszt egzaminu w 2008/2009 roku 600 zł.
- Praca w Nowej Zelandii krok 3: WERYFIKACJA PUNKTÓW ZA WYKZTAŁCENIE
Należy zweryfikować ile warte jest nasze wykształcenie gdyż za to dostaje się punkty do wizy. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj: http://www.nzqa.govt.nz/for-international/qual-eval/par.html Aplikacja kosztuje 75 NZ$. Należy podejść do tego poważnie i szczerze. Ważne są informacje o kursach i uczelniach, z których uzyskaliśmy dyplom. Więcej dowiecie się z aplikacji.
- Praca w Nowej Zelandii krok 4: ZAŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI
Należy się udać do organu, który takowe wydaje. Nigdy o to nie aplikowałem, ale wiem, że wydaje je na pewno Ministerstwo Sprawiedliwości lub placówka, jaką oni podadzą. Zaświadczenie będziemy wysyłać w oryginale do Nowej Zelandii i należy, pamiętać, że nie może być starsze niż sześć miesięcy, bo inaczej będzie nieważne! Z tego, co wiem to jest pobierana jakaś opłata za jego wystawienie.
- Praca w Nowej Zelandii krok 5: EOI
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z Expression of Interest Guide http://www.immigration.govt.nz/NR/rdonlyres/E741D6F6-7670-48E1-B824-69B3959461D4/0/1101.pdf a następnie wypełnić formularz EOI online http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/skilledmigrant/apply/eoi/ (najpierw trzeba się zarejestrować) lub wypełnić go w wersji drukowanej jeśli chcecie go złożyć osobiście. Trzeba by się dowiedzieć czy można składać w Ambasadzie w Warszawie w związku z tą niepewnością prawdopodobnie online jest szybciej i pewniej.
Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź.
Wskazówka:
- Dokumentów oryginalnych poza zaświadczeniem o niekaralności podobno się nie wysyła lecz kopie potwierdzone notarialnie ale nie jestem tego na 100% pewny gdyż na stronie Departamentu Pracy piszą że gwarantują iż nie zgubią dokumentów czy paszportu. Może chodziło im o te złożone u nich bezpośrednio. Na pewno należy mieć oryginały na interview.
Jeśli coś pominąłem lub podałem błędna informację proszę o pilne info gdyż nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd.
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz
Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.