Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Boże Narodzenie w Nowej Zelandii

Boże Narodzenie w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Boże Narodzenie w Nowej Zelandii

fot. * Kasia Zielińska

Kiwi ze względu na słoneczną,sprzyjającą pogodę trochę inaczej spędzają święta.Na świeżym powietrzu, otoczeni przyrodą...a na świątecznym stole lekkie potrawy i mięso z grilla.

Boże Narodzenie w Nowej Zelandii
Obchodzenie święta Bożego Narodzenia w krainie Kiwi zdecydowanie różni się od sposobu w jaki my Polacy je obchodzimy. Przede wszystkim kiedy u nas na termometrze jest na minusie i  pada śnieg ,tam świeci słońce, jest ponad 20 stopni na plusie ,a śnieg,  jeżeli jest,  to  sztuczny i służy dekoracji. Nowozelandczycy nie są tak silnie związani z tradycją, praktycznie nie obchodzą Wigilii, jest to normalny dzień pracy, nie obowiązuje żaden post. Kiwi świętują pierwszy dzień świąt , tj. 25 grudnia, wtedy to spotykają się z rodziną i przyjaciółmi na świątecznym obiedzie  ,na którym można znaleźć gotowaną szynkę, pieczonego indyka z warzywami , sałatki ,mięso z grilla. Do popicia jest nowozelandzkie wino, bądź browar:) U nas piwo do świątecznego obiadu raczej by się nie przyjęło.. Na deser jest owocowy puding  i deser bezowy z owocami. Świąteczny obiad ma miejsce przeważnie w ogrodzie, bądź na plaży. Nowozelandczycy preferują przebywanie na świeżym powietrzu, nie ma tu zwyczaju przesiadywania, podczas świąt ,przed telewizorem, zresztą nie jest to w cale przyjemne, jako że w Nowej Zelandii reklamy  zabierają największą ilość  czasu antenowego. Po obiedzie jest czas na wręczenie sobie prezentów, później Kiwi  wybierają się na spacer wzdłuż morza, bądź zapuszczają się w paprociowy las. W czasie świąt domy przyozdobione są mnóstwem świecidełek, lampeczek i ozdób . Ulice wyglądają bardzo barwnie. Oczywiście ,tak jak na całym świecie, jest zwyczaj ubierania choinki (przeważnie jest to sosna) . Jednym ze świątecznych symboli jest drzewko Pohutukawa , które kwitnie tuż przed świętami ,pięknymi ,dużymi,  czerwonymi kwiatami. Od strony religijnej w kościołach, pierwszego i drugiego dnia świąt, odbywają się msze, śpiewane są kolędy.  Ogólnie rzecz biorąc Kiwi otoczeni kwitnącymi kwiatami i promieniami słońca spotykają się razem, aby spędzić ze sobą trochę czasu , nacieszyć się swoją obecnością oraz naturą ,która ich otacza .W ten sposób w Nowej Zelandii świętowane są Narodziny Chrystusa.

klusek

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
Boże Narodzenie

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. aleksan0391 2011-01-12 o 01:18

    Nowa Zelandia jest uroczym,egzotycznym krajem. Odwiedziłam go dwa razy ,jestem zakochana w tym kraju ,tam zostawiłam swoje serce.Wrócę tam ,wiem to ,to moja druga ojczyzna.

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.