Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | | 28 maja 2013 odsłonięto tablicę Sir Edmunda Hillarego w Tatrach.

28 maja 2013 odsłonięto tablicę Sir Edmunda Hillarego w Tatrach.

Nowa Zelandia zdjęcie: 28 maja 2013 odsłonięto tablicę Sir Edmunda Hillarego w Tatrach.

fot. * Redakcja

W Tatrach na ścianie schroniska pod Morskim Okiem odsłonięto tablicę ku pamięci Sir Edmunda Hillarego, zdobywcy Mt Everest i honorowego, polskiego Górala.

21 czerwca 2004 roku, podczas wizyty w Polsce, otrzymał tytuł Honorowego Górala. Podczas tej samej wizyty został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług dla światowego himalaizmu oraz za działalność charytatywną.

Uroczystość nadania tytułu Honorowego Górala odbyła się pod schroniskiem nad Morskim Okiem, a tablica która upamiętania to wydarzenie zawiśnie na krużganku przy wejściu do budynku.Bogusław Nowak z Auckland w Nowej Zelandii, który towarzyszył Hillaremu i jego małżonce Lady June Hillary podczas wizyty w 2004 roku wspomina, że na uroczystości byli obecni  m.in. skauci nowozelandzcy, którzy przebywali w tym czasie na obozie w Tatrach. Wspomina, że była dla nich duża niespodzianka i mimo, że mieszkają w Nowej Zelandii, to nigdy nie dostąpili zaszczytu spotkania sir Edmunda.

Wizyta Hillarego w Polsce i jego żony,  Lady June Hillary w 2004 doszła do skutku dzięki  Polskiej Organizacji Turystycznej  i Green Lite Travel z Nowej Zelandii, które sponsorują tegoroczna uroczystość odsłonięcia tablicy w schronisku nad Morskim Okiem. Dodatkowego wsparcia udzielili PTTK jako gospodarz schroniska i Polish Explorers Club. W uroczystości udział zapowiedzieli wysocy przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, dyplomaci, himalaiści i reprezentanci społeczności Podhala.

Sir Edmund Hillary 29 maja 1953 roku jako pierwszy człowiek w historii, wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem, zdobył szczyt Mount Everest (8850 m). Za swój wyczyn został uhonorowany przez królową angielską Elżbietę II tytułem szlacheckim, natomiast Nowa Zelandia umieściła podobiznę Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na banknocie za życia. Zmarł wskutek niewydolności serca, w piątek 11 stycznia 2008, ok. godz. 9:00 czasu nowozelandzkiego, w szpitalu w Auckland. Informacja o jego śmierci została podana publicznie przez premiera Nowej Zelandii ok. godz. 11:20.

Więcej inforormacji o Sir Edmundzie Hillarym znajdziecie m.in. na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Edmund_Hillary

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
sir edmund hillary, mt everest, kto pierwszy na ewereście, morskie oko, tablica upamiętniająca edmunda hillarego

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.