Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandi Rynek i Godpodarka | Nowa Zelandia nr 1 na Świecie pod względem poszanowania wolności osobistej i gospodarczej.

Nowa Zelandia nr 1 na Świecie pod względem poszanowania wolności osobistej i gospodarczej.

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia nr 1 na Świecie pod względem poszanowania wolności osobistej i gospodarczej.

fot. * Redakcja

The Fraser Institute opracował publikację dotyczącą poszanowania wolności osobistej i gospodarczej na Świecie. Na 123 kraje uwzględnione w rankingu najkorzystniej wypadała Nowa Zelandia. Polska zajęła 37 miejsce.

W rankingu uwzględniono 123 kraje w tym takie, które aspirują do wstąpienia np. do EU jak Turcja a które w rankingu zajmują dość odległe miejsca. Jak piszą sami twórcy materiału w dzisiejszych czasach nie jest łatwo opracować pozycję, która była by jednoznacznie obiektywna. Sama definicja wolności jest z jednej strony różnie postrzegana w zależności od kultury i uwarunkowań społecznych w danym regionie czy kraju nie wspominając już o oczywistych próbach definiowania znaczenia słowa wolność przez różne grupy społeczne co można zauważyć również w naszym kraju. Mimo wszystko raport powstał i każdy może odnieść się do niego na własny sposób bo przecież najważniejszym kryterium wolności jest chyba prawo do samodzielnego myślenia i oceniania rzeczywistości więc czytając go proszę abyśmy z tego prawa sumiennie korzystali.

Kanadyjczycy opracowali publikację we współpracy z niemieckim Liberales Institut i amerykańskim The Cato Institute a jej celem jest pomiar stopnia w jakim ludzie mogą korzystać i cieszyć się wolnością osobistą czyli m.in wolnością słowa, przekonań religijnych, wyborów ekonomicznych, stowarzyszania czy zgromadzania się. Jest to materiał rozwojowy i autorzy w niedługim czasie będą chcieli opublikować kolejny materiał z komentarzami  odnoszącymi się do bieżącej publikacji. 

Wracając do samego rankingu i pozycji zajmowanych w nim przez konkretne wymienię kilka z nich nie zapominając o Polsce która zajęła trzydziestą siódmą lokatę.

nr.1 Nowa Zelandia
nr 2 Holandia
nr 7 USA
nr 37 Polska
nr 83 Turcja
nr 89 Rosja
nr 92 Indie
nr 100 Chiny
nr 119 Syria

Więcej znajdziecie na http://www.fraserinstitute.org/

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
The Fraser Institute, poszanowanie wolności na świecie, ranking wolności, polska w rankingu, nowa zelandia w rankingu

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.