Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | | Papierowa katedra w Christchurch.

Papierowa katedra w Christchurch.

Nowa Zelandia zdjęcie: Papierowa katedra w Christchurch.

fot. * Redakcja

Po ostatnim trzęsieniu ziemi w Christchurch zawaliła się zabytkowa katedra co było wielką stratą dla miasta. Życie jednak nie lubi próżni i Christchurch będzie miało nową atrakcję. Powstanie tymczasowa katedra z niekonwencjonalnego materiału – papieru.

Dlaczego atrakcja? Za atrakcję turystyczną uznaje się wszystko co przyciąga turystów i mimo, że katedra ze swojej natury jest obiektem sakralnym w którym modlitwie oddaja się głównie lokalni to trzeba przyznać, że papierowa katedra na pewno przyciągnie liczne tłumy ciekawskich.

Skąd pomysł? Oryginalna katedra wybudowana w starej technologii pochodziła z 1864 roku co jak na Nową Zelandię jest nie lada historycznym zabytkiem. Biorąc jednak pod uwagę lokalizację kraju w strefie ciągłych wstrząsów na miejscu zawalonej katedry musi powstać budynek odporny na niszczące działanie natury. Władze postanowiły, że na chwilę obecną powstanie budynek tymczasowy a o pomoc zaprojektowaniu zwrócili się do Japończyka mającego duże doświadczenie w projektowaniu budynków tymczasowych z kartonu. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w ojczyźnie architekta gdzie zaprojektował on kilka budynków wykonanych z ww. surowca.   Wysokość nowej, tymczasowej katedry będzie wynosić 24 metry i pomieści ona 700 osób. Dach zostanie skonstruowany z 86 kartonowych tub odpornych na wodę i ogień. Każda taka tuba waży ok. 500kg. Zarówno tuby jak i witraż jaki zostanie ulokowany za ołtarzem powstaną w Nowej Zelandii. Fundamenty skonstruowane będą z kontenerów towarowych.

Takie rozwiązanie zostało przyjęte gdyż uznano że materiały które posłużą do budowy katedry będzie można wykorzystać ponownie po jej rozbiórce za dziesięć lat kiedy to ma być wybudowana nowa, docelowa katedra.  Planowe otwarcie kartonowego budynku powinno odbyć się w pierwszą rocznicę trzęsienia 22 lutego 2012 roku. Budowa będzie kosztowała 3,5 mln dolarów nowozelandzkich i potrwa 3 miesiące.

Ważne jest również to iż architekt, Architekt Shigeru Ban, podjął się projektu bezpłatnie. Znany jest z tego iż pomagał swoim rodakom projektując bezpłatnie nowe budynki po trzęsieniach ziemi w tym właśnie kartonowe, charakteryzujące się lekkością, wytrzymałością, niskimi kosztami budowy i oczywiście są znacznie bezpieczniejsze dla ludzi w przypadku wystąpienia ewentualnych trzęsień ziemi.


Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
christchurch, katedra, trzęsienie ziemi, architektura nowej zelandii, budynki z katonu, atrakcje nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.