Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Jedyny zamek w Nowej Zelandii. Larnach Castle.

Jedyny zamek w Nowej Zelandii. Larnach Castle.

Nowa Zelandia zdjęcie: Jedyny zamek w Nowej Zelandii. Larnach Castle.

fot. * Redakcja

W Nowej Zelandii na próżno szukać bajkowej architektury z zamkami, wysokimi wieżami i księżniczkami czekającymi w nich na swoich wybawców. Nowa Zelandia to przecież inna bajka! Ale czy na pewno nie znajdziemy tu chociaż jednego zamku?

Larnach Castle. Cóż za historia. Bogacz, kupiec i baron, William Larnach w 1871 roku postanawia wybudować sobie zamek. Ta neogotycka budowla była w owych czasach najdroższą inwestycją budowlaną w kraju i kosztowała niebagatelną kwotę ponad 150 tysięcy funtów. Pracowało przy nim ponad 200 osób w tym sławni europejscy rzemieślnicy pracujący nad wyrafinowanymi sufitami. Zamek wybudowano w pięć lat. Baron nacieszył się zamkiem raptem 23 lata gdyż w 1898 roku postanowił skończyć ze swym „marnym” losem i popełnił samobójstwo.

Przez około 70 lat obiekt pełnił różne funkcje w tym zakładu dla obłąkanych aby w 1967 roku trafić w ręce rodziny Baker i odzyskać swoją świetność. Dzisiaj jest to nie lada atrakcja turystyczna i można przypuszczać, że świetny interes. Nie wspominając już o tym, że to jedyny "prawdziwy", działający zamek w Nowej Zelandii.

Na stronie internetowej zamku można znaleźć kilka powodów dla których warto go odwiedzić a jeden z nich jest jak najbardziej przekonujący – nawiedzają go duchy. Ciekawe czy właściciela – samobójcy czy może zmarłych, obłąkanych pacjentów. O tym możecie przekonać się sami.

Wieża zamku to idealne miejsce widokowe. Można tu zerknąć na okolicę pod kątem 360o. Dunedin, Półwysep Otago czy chociażby widok na Ocean ze sporej wysokości i odległości to na pewno nie lada atrakcja dla tych, którzy postanowią odwiedzić te okolice.

Nowi właściciele zadbali nie tylko o sam zamek ale także o otaczające go ogrody które również zostały zrewitalizowane. Obecnie można tu pospacerować po dziewięciu otaczających Larnach Castle ogrodach, przechodzących jeden w drugi. Zwiedzenie ich zabiera ponad godzinę ale można tu oczywiście zostać na dłużej aby nacieszyć oczy widokami i niecodziennym jak na Nową Zelandię zamkowym klimatem.

Więcej o Larnach Castle znajdziecie na stronie http://www.larnachcastle.co.nz/
Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
zamki nowej zelandii, jedyny zamek w nowej zelandii, atrakcje nowej zelandii, wycieczki nowa zelandia, co zobaczyć w nowej zelandii, larnach castle, dunedin, otago

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2012-02-10 o 22:00

    ogrody sa faktycznie piekne i cudowne, widok na Dunedin super!
    ale powiedzialabym ze to raczej palac nie zamek :)

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.