Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zeladia Środowisko | Rzeka Waiho zmyła most w okolicy Franz Josef. Drogi zamknięte.

Rzeka Waiho zmyła most w okolicy Franz Josef. Drogi zamknięte.

Nowa Zelandia zdjęcie: Rzeka Waiho zmyła most w okolicy Franz Josef. Drogi zamknięte.

fot. * Redakcja

W wyniku ulewnych deszczy jakie w marcu 2019 nawiedziły zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej Nowej Zelandii rzeka Waiho zmyła most w okolicy Franz Josef. Drogi są zamknięte.

Wydarzenie na rzece Waiho miało miejsce 26 marca. Z powodu silnych opadów w regionie bardzo podniósł sie poziom rzek. Zarówno na rzece Waiho jak i Haast poziom przekroczył 7,5 metra. Drogi są zamknięte a my czekamy na informacje na kiedy zaplanowane jest przywrócenie ruchu w tej okolicy. Droga przez Franz Josef jest praktycznie jedyną prowadzącą z Kumara Juckton (na poludnie od Greymouth) w okolice Wanaka. Jest to nie tylko ważna arteria dla lokalnej społeczności lecz także dla turystów, którzy traktują ten szlak jako jeden z obowiązkowych podczas podróży po Nowej Zelandii.

W okolicach miasta Hokitika zginęła jedna osoba próbując pieszo przedostać się przez rwącą wodę. Z obszarów najbardziej zagrożonych mieszkańcy zostali ewakuowani. Władze zaleciły aby ograniczyć do minimum jakikolwiek podróże gdyż nawałnica jaka przeszła nad regionem była bardzo silna nawet jak na standardy West Coast. Nie jest to pierwszy raz kiedy powódź uszkodziła most na rzece Waiho. Od 2002 roku to już trzecia taka sytuacja. Rzeka niesie bardzo dużo materiału przez co poziom rzeki drastycznie się podnosi i dochodzi do uszkodzenia czy tak jak w tym przypadku nawet do zmycia mostu. Tak silne opady w regionie znanym zresztą z nieprzewidywalności pogody nie były notowane od dziesięcioleci a aktywność rzek, nie tylko Waiho czy Haast jest bardzo duża dlatego należy zachować szczególną ostrożność. 

fot. Civil Defence West Coast / Facebook

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
nowa zeladia, waiho river, rzeka waiho, most na rezce waiho, rzeka zmyła most

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.