Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Nowa Zelandia położenie geograficzne i historia | Nowa Zeladia położenie geograficzne i trochę historii

Nowa Zeladia położenie geograficzne i trochę historii

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zeladia położenie geograficzne i trochę historii

fot. * Redakcja

Nowa Zelandia położona jest na południowo zachodnim Pacyfiku na wschód od Australii od której dzieli ją około 2000km morzem. Składa się z 2 głównych wysp oraz mniejszych wysepek.

W linii prostej z Warszawy do Auckland jest około 17340 km. To najdalej położony od Polski kraj na Świecie.  Leci się tam 24 godziny z niewielkimi odchyleniami w zależności od linii lotniczej. Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski do Nowej Zelandii ale nie jest to mankament tylko u nas. Z Europy na razie żadna linie nie lata bezpośrednio do Nowej Zelandii ze względów logistycznych. Najłatwiej jest się tam dostać liniami Emirates i Qatar a bilety lotnicze kosztują w zależności od okresu od 4000 zł do nawet 7000 zł w klasie ekonomicznej. Więcej o biletach lotniczych do Nowej Zelandii dowiesz się tutaj...

Nowa Zelandia i jej położenie geograficzne.

Nowa Zelandia położona jest na południowo zachodnim Pacyfiku na wschód od Australii od której dzieli ją około 2000km morzem. Składa się z 2 głównych wysp Wyspy Północnej albo Te Ika-a-Māui i Wyspy Południowej Te Waipounamu oraz mniejszych wysepek z których cztery największe to Stewart Island,  Chatham Island, Great Barier Island, d'Urville Island. Pozostałych małych wysepek jest 29. W związku z tak dużą ilością wysp należących do Nowej Zelandii nazywa się ją również Archipelagiem Nowej Zelandii. W języku pierwszych mieszkańców Nowej Zelandii – Maorysów nazywana jest Aotearoa co najczęściej tłumaczy się jako kraina długiej, białej chmury lub obłoku. Punkty skrajne to 37o szer. pd., 47o szer. pd., 166o dł. wsch., 178o dł. wsch. W kilometrach daje to długość z północy na południe około 1500 km a z zachodu na wschód około 200km.

Wieksze miejscowości (jest też wiele małych ale lista byłaby za długa), które warto odwiedzić w Nowej Zelandii:

Wyspa Północna wg kolejności od północy na połudne:

  • Paihia
  • Auckland
  • Tauranga
  • Rotorua
  • Taupo
  • Gisborne
  • New Plymuth
  • Napier
  • Wellington

Wyspa Południowa wg kolejności od północy na połudne:

  • Picton
  • Nelson
  • Mouteka
  • Rotoroa
  • Kaikorua
  • Hokitika
  • Christchurch
  • Franz Josef
  • Wanaka
  • Queenstown
  • Dunedin
  • Te Anau
  • Milford Sound
  • Invercargill

Tutaj znajdziesz tanie noclegi w hostelach praktycznie w całej Nowej Zelandii. To chyba najwygodniejsza forma zakwaterowania z możliwością poznania wielu ciekawych podróżników praktycznie z całego świata. Poza tym w hostelach w Nowej Zelandii łatwo znaleźć towarzystwo do dalszej wspólnej podróży i dzielenia się kosztami np wynajmu czy zakupu auta.

Pochodzenie nazwy Nowa Zelandia

Nie jest do końca wiadome czy Maorysi mieli nazwę dla Nowej Zelandii jako całości. Wiadomo jednak, że wyspa północna Nowej Zelandii była przez nich nazywana Te Ika a Maui – Ryba Mauiego (Duńczyk – eksplorator mórz i oceanów) a południowa wyspa Nowej Zelandii Pounamu – wody zielonego kamienia lub Te Waka o Aoraki – kanu Aoraki. Aoteora była używana przez przybyszów z Europy jako nazwa północnej wyspy jednak obecnie Maorysi używają jej dla całego kraju jakim jest Nowa Zelandia. Abel Tasman (Duńczyk, odkrywca) po odkryciu Nowej Zelandii nazwał ją Staten Landt co wynikało z faktu iż nie bardzo wiedział gdzie się znalazł. Myślał że to cześć kontynentu położonego na południe i połączonego z obszarem niedawno odkrytej przez Jacob Le Maire Ameryki Południowej (1615 r.). Nie wiadomo kto pierwszy użył nazwy Nowa Zelandia. Wiadomo jedynie, że pojawia się ona w dokumentach z 1645 roku jako Nova Zeelandia a później została zangielszczona przez James Cook (Anglik, odkrywca, kartograf, nawigator) do New Zealand.

Nowa Zelandia i jej historia.

Zakładając że Nowa Zelandia to całkiem spory obszar to trzymając się tego założenia można stwierdzić iż jest to najpóźniej zaludniony teren tej wielkości na Ziemi. Najpierw sprowadzili się tam w kilku falach migracyjnych Polinezyjczycy (od ok. 2000 - 700 lat temu). Przez ten czas osadnicy ci ewoluowali do stworzenia kultury Maoryskiej. Nowa Zelandia odkryja została przez europejczyków w 1642 roku. Wtedy to u wybrzeży Nowej Zelandii pojawił się duński odkrywca Abel Tasman z załogą. Maorysi nie byli do nich przekonani, zabili kilku członków załogi i Nowa Zelandia miała spokój z europejczykami przez kolejne 127 lat. W 1769 roku przybył tu James Cook, brytyjski odkrywca, kartograf i nawigator.

Jeśli chcesz poznać historię Nowej Zelandii zajrzyj do jednego z muzeów. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych placówek.

Stworzył on mapy prawie całego wybrzeża Nowej Zelandii. Od tego czasu Nowa Zelandia była nawiedzana przez europejskich i północno amerykańskich podróżników, handlowców, żeglarzy dość często. Handlowano jedzeniem i różnymi przedmiotami. Przybywali również chrześcijańscy misjonarze aby się osiedlać a przy okazji nawracać Maorysów na ich zdaniem jedyną słuszną wiarę. Zainteresowanie Nową Zelandią okazywali również Francuzi przez co Brytyjczycy postanowili wysłać Williama Habsona aby podpisał z Maorysami traktat o przyłączeniu Nowej Zelandii do kolonii brytyjskiej. Było to w roku 6 lutego 1840 roku, w Bay of Islands w Waitangi. Mimo iż przez lata traktat budził wiele kontrowersji m.in. doprowadził do wojen o ziemię między Maorysami i przybyszami wykorzystującymi ich nieznajomość europejskiego prawa a przez to grabiąc ich ziemie, dzisiaj dzień ten uznany jest przez Nową Zelandię jako Święto Narodowe upamiętniające początek narodzin narodu nowozelandzkiego. W 1852 roku Nowa Zelandia miała Konstytucję a dwa lata później stała się samorządną kolonią. W 1865 roku Wellington zostało wybrane na stolicę. W 1893 roku Nowa Zelandia stała się pierwszym na Świecie krajem gdzie kobiety miały prawo głosowania w wyborach. W 1947 roku Nowa Zelandia stała się suwerennym Królestwem Wspólnotowym. Żołnierze nowozelandzcy brali udział zarówno w I jak i II Wojnie Światowej wspierając Brytyjczyków.


Słowa kluczowe dot. tej treści:
Nowa Zelandia klimat położnienie geograficzne hostoria Nowej Zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2018-04-30 o 01:18

    ooo kolejy fajny art. o historii, każdemyu polecam ;p

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.