Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Zabytki i atrakcje turystyczne | 25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

Nowa Zelandia zdjęcie: 25 atrakcji w Nowej Zelandii, które musisz zobaczyć (wg Automobile Association)

Wanaka fot. * Redakcja

Zobaczyć wszystko nie jest łatwo, szczególnie kiedy czas goni. Każdy kto był w Nowej Zelandii lub mieszka tam, ma swoją listę Top25, to sprawa oczywista. Mimo to warto przed podróżą zerknąć na wszelkie rankingi i przeanalizować czy na trasie którą chcemy podążać nie znajduje się coś co umknęło naszej uwadze a może warto coś w wytyczonej już trasie zmienić. Decyzja trudna no i jak zawsze Wasza :)

1. Lokalizacje z filmu Lord of the Rings. Wszystkie lokalizacje zaznaczone są między innymi w atlasie AA oraz w mapkach z punktów informacji turystycznej iSite. Można również skorzystać z lokalnych wycieczek z przewodnikiem, który opiwie Wam znaczne więcej niż atlas drogowy. Przykładowe wycieczki z przewodnikiem znajdziecie np tutaj...

2. Latarnia w Cape Reinga gdzie łączy się Pacyfik z Morzem Tasmana.

3. Stare budynki w Kerikeri. Najstarsze kamienne budynki w Nowej Zelandii.

4. Poor Knights Islands Marine Reserve. Jedna z najbardziej znanych na świecie lokalizacji dla nurków.

5. Auckland to miasto w którym sporo się dzieje. Auckland oferuje wiele atrakcji których sporą listę znajdziecie tutaj. Sky Tower, Kelly Tarlton's Antarctic Encounter and Underwater Word, Auckland Zoo, MOTAT, Rainbow's End Adventure Park, Howick Historical Village.

6. Cathedral Cove i półwysep Coromandel

7. Waitomo Caves. Świat glow-worms, chodzenie po jaskiniach, rafting jaskiniowy.  Wycieczki w okolicach Waitomo znajdziesz na tej stronie.

8. Mount Taravera.  Wioska zniszczona przez erupcję wulkanu w regionie Rotorua

9. Rotorua. Atrakcje geotermalne, gorące źródła, błota geotermalne, gejzery. Kilka ciekawych propozycji wycieczek po Rotorua znajdziesz tutaj

10. Pływanie z delfinami w Whakatane Tą atrakcję można odbyć w kilku miejscach w kraju ale najbardziej popularne ze względu na krajobraz, najcieplejszą zatokową wodę (najbardziej na północ) jest Bay of Islands Dolphin Discovery Cruise (zaliczone osobiście)

11. Okolice jeziora Taupo. Łowienie dzikiego pstrąga, atrakcje geotermalne i wulkaniczne (jezioro jest w kraterze wulkanu, tak wielkiego, że nie wygląda na wulkan), wodospady, bungy. Pomysłów na spędzenie czasu w okolicach Taupo jest sporo gdyż okolica jest bardzo aktywna. Tutaj znajdziecie sporo pomysłów jak zagospodarować sobie czas w Taupo i okolicach.

12. Mount Taranaki,  najczęściej uczęszczana góra, jeśli chodzi o wspinaczkę w Nowej Zelandii. Jak zawsze doradzam dokładne zapoznanie się z warunkami pogodowymi i terenowymi jeśli wybieracis się na wspinaczkę bo góry takie jak Taranaki lubią płatać figle, które mogą słono kosztować nieprzygotowanych turystów.

13. Tongariro National Park. Stoki narciarskie na wulkanie Whakapapa, ostatni raz wybuchł 10 lat temu, dzięki czemu krajobraz wulkaniczny jest idealnie świeży a mimo to infrastruktura już odbudowana i działająca. Poza tym oczywiście szlaki, podziwianie wulkanów, słynny Mt.Doom, wodospady. Tongariro Alpine Crossing szlak uznawany za  jeden z najpiękniejszych na świecie jest możliwy do odwiedzenia po wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły dotyczące szlaku Tongariro Alpine Crossing oraz możliwości wypożyczenia audio przewodnika znajdziecie na przykład tutaj...  

14. Wellington Stolica Nowej Zelandii. To miasto jak na stolicę rozwiniętego kraju przystało oferuje bardzo dużo atrakcji zarówno w samym mieście jak i okolicy. Trudno zliczyć wszystkie więc inspiracją niech będzie dla was ta lista atrakcji i wycieczek po Wellington i jego obrzeżach. Nieątpliwie do najwazniejszych należy Te Papa Muzeum z kącikiem Polskim. Ponad to Wellington Zoo, plaże nad Oriental Bay, Cuba Street. Spektakularny widok na miasto praktycznie 360o z Mount Victoria na ktorą można się dostać kolejką Wellington Cable Car. Niezwykle ciekawą propozycją jest eko sakntuarium Zealandia, ponad 200 hekatarowy obszar "niektnięty ludzką ręką". Kolonie fok w okolicach miasta, Wind Turbine. 

15. Region Marlborough Winiarnie, kajaki morskie, wycieczki po fiordach

16. Naleśnikowe skały (Pancake Rocks blowholes) Wapienne skały i studnie wyglądające jakby stworzone z wielkich nawarstwionych naleśników. Piękny widok podczas przypływu, kiedy poziom wody jest na tyle wysoki, że woda przebija się przez korytarze i wystrzeliwuje studniami w górę.

17. Lodowce Franz Josef i Fox. Niestety klimat się zmienia i lodowce się cofają. Przyznam, że to co widziałem w 2008 roku w Franz Josef a to co spotkało mnie tam po latach szczególnie w 2018 roku napawa smutkiem. Lodowiec wycofał się tak bardzo, że postanowiłem nie iść do jego czoła. Z punktu gdzie stalem u jego czoła w 2008 roku, w 2018 nie było go nawet widać, był tak daleko wycofany. Oczywiście nadal da się do niego podejś i warto chociażby z szacunku dla natury ale refleksja jest jest przykra - niedługo zniknie całkiem i dotyczy to lodowców na całym świecie, nie tylko w Nowej Zelandii. 
Starczy jednak tego pesymizmu bo nie samym lodowcem Franz Josef żyje. Macie tam do dyspozycji sporo aktakcji jak loty helikopterem z lądowaniem na lodowcu, wspinaczka po lodowcu czy odwiedziny w gorących basenach zasilanych gorącą wodą z głebi ziemi. 
     
18. Park Narodowy Mt. Cook. Lodowiec Tasmana, Mt. Cook - najwyższa góra w Austalazji (3754 m n.p.m.) Organizowane są tu wycieczki o różnych charakterze. Można z nich skorzystać lub potraktować je jako inspiracje do własnych wypadów.

19. Lake Tekapo Turkusowe jezioro polodowcowe wyglądające najładniej z okolic kościoła "Dobrego Pasterza" (Good Shepherd Chuch)

20. Christchurch. Hugley Park, rzeka Avon, wycieczki po ogrodach, Southern Encounter Aquarium, Antarctic Centra, kolonie dzikich zwierzaków. Christchurch pokochało swoje tramwaje historyczne i można się nimi nie tylko przejechać po mieście ale także zjeść w nich smaczny posiłek. Miasto mimo swoich perypetii wulkanicznych i ciągłego podnoszenia się z "kolan" jest bardzo atrakcyjne i nie brak mu energii. Tutaj znajdziecie sporo propozycji atrakcji z jakich można skorzystać w Christchurch.    

21. Dunedin. Larnach Castle, Centrum Albatrosa Królewskiego, kolonie pingwinów, słoni morskich, Tairei Georgie Railway, Otago Museum, półwysep Otago.

22. Curio Bay Las, który podobno przetrwał od czasów jurajskich.

23. Invercargill's Queens Park. Osiemdziesięcio hektarowy park z muzeum, polami golfowymi, ogrodem japońskim i ogrodem różanym

24. Queenstown i Wanaka. Queenstown to temat rzeka jeśli chodzi o atrakcje szczególnie adrenalinowe. Od klasycznych jak skoki bungy przez canyon swing, jet boat, wsponaczkę, skoki spadochronowe, paralotnie, wycieczki pojazdami 4x4, jazda konna, rafting, kajaki... i tak mógłbym wymieniać długo nie kończąc. Najlepiej będzie jeśli wybierzecie coś dla siebie z listy. Osobiście korzystałem kilka razy z canyon swing i polecam z całego serca. Queenstown i Wanaka to oczywiście poza atrakcjami piekne widoki więc szlaków jest tu pod dostatkiem a dla leniwych w Queenstow jest Skyline gondola, którą można wjechac na szczyt i podziwiać panoramę miasta. Rejs zabytkowym parowcem po jeziorze Wakatipu to atrakcja historyczna i warta uwagi bo widok na okolicę z perspektywy jeziora jest zdecydowanie różny od tego z drogi czy brzegu. W okolicy Wanaka i Queenstown jest również sporo winiarni co uszczęśliwi koneserów tego trunku. Loty widokowe aż do Miflord Sond, Mount Aspiring National Park, jezioro Wanaka - cudowne krajobrazy, lodowiec Rob Roy, Puzzling World - mózg się zdziwi. Ja bym od siebie dołożył Arrow Town jako lokalizację piękną a jednocześnie historyczną. Była tam osada Chińczyków, którzy pracowali w kopalniach i nie tylko, obecnie jest to skansen. Miasteczko Arrow Town wygląda prawie jak z westernu.

25. Milord Sound. Fiordy, dzika przyroda, piękne krajobrazy, wodospady, kajaki morskie, rejsy statkami wycieczkowymi, Milord Deep obserwatorium podwodne. 


Słowa kluczowe dot. tej treści:
Nowa Zelandia, co zobaczyc w Nowej Zelandii, co zwiedzić w Nowej Zelandii, atrakcje Nowej Zelandii, przewodnik po Nowej Zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Dersan 2010-05-18 o 22:41

    W mojej ruletce wygrały numery: 9, 13, 15, 16, 17, 24 i 25.
    A szczęśliwy numerek to 13 - Tongariro park jest jedyny w swoim rodzaju...

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.