Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Nowa Zelandia przyroda | Gwiazdy w jaskiniach czyli glow worms w Nowej Zelandii

Gwiazdy w jaskiniach czyli glow worms w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia zdjęcie: Gwiazdy w jaskiniach czyli glow worms w Nowej Zelandii

W drodze do Bay of Islands fot. * Redakcja

Po przyjeździe do Nowej Zelandii przekonamy się, że glow worms najłatwiej spotkać w Waitomo Caves. Czy tak jest naprawdę? Tak z tym, że Waitomo to ich najbardziej spektakularne skupisko a w innych miejscach można je zobaczyć w znacznie mniejszych koloniach. Te cudowne, obślizgłe, przezroczyste, świecące pupami robaczki żyją w wielu jaskiniach w Nowej Zelandii. Najwięcej jest ich na wyspie północnej a to ze względu na bardziej sprzyjający klimat.

Glow worms były jednym z przewodnich powodów o ile nie najważniejszym, dla którego wyjechaliśmy do Nowej Zelandii.

Oczywiście później pojawiły się kolejne, ale to była myśl przewodnia. Najłatwiej spotkać je w Waitomo na południe, od Auckland. Glow worms występują również w wielu innych jaskiniach w Nowej Zelandii jednak Waitomo to ich najbardziej widokowe skupisko.

Co to są glow worms?

Glow worm to jeden z najbardziej sławnych nowozelandzkich owadów. Tak! Owadów! Jego cykl rozwojowy od larwy do owada trwa około roku. Larwa ma w swoim odwłoku "światełko", które wytwarzane jest przez bakterie (podobnie jak u świetlików tyle, że niebieskie a nie zielone). Larwa glow worm'a wypuszcza z odwłoka długą klejącą "nić". Owad zwabiony światłem z odwłoka podlatuje i przykleja się do nici, po czym następuje konsumpcja ofiary, zostaje ona wciągnięta za pomocą liny, do której się przykleiła. Światełko świeci tym mocniej im głodniejszy jest robaczek.

Widok tej formacji owadziej podobny jest do rozświetlonego gwizdami nieba, tyle że jesteśmy w jaskini.

Pamiętać należy, aby nie używać przy nich ostrego światła latarek czy flasha aparatu. To dla nich bardzo niezdrowe a przecież nie po to idziemy je podziwiać, aby je zabić. Najlepiej zabrać ze sobą statyw i robić zdjęcia z długim naświetlaniem. To info dla tych, którzy wybiorą się do jaskiń samodzielnie. W jaskiniach z przewodnikiem najczęściej nie wolno w ogóle robić zdjęć. Zresztą nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ bez statywu zdjęcie w ciemności po prostu nie wyjdzie, więc, po co się męczyć? Lepiej kupić za dolara pocztówkę lub plakat.

Glow worms po drodze do Bay od Islands: Kawiti Caves

Po drodze do Bay of Island, jadąc główną trasą widokową od Auckland, kilka kilometrów przed Kawakawa zobaczycie znak informujący o jaskiniach z glow worms - Kawiti Caves. Jaskinie oddalone są od drogi głównej, ale niewiele (nie chce strzelać, ale chyba nie więcej niż kilometr). Zjeżdża się w lewo na polną drogę prowadzącą do gospodarstwa, na którego terenie znajduje się wejście do jaskiń. Wejście jest płatne. Nam niestety nie było dane wejść, ponieważ było już po osiemnastej a jaskinie czynne były do szesnastej. W popołudniowym słońcu cały krajobraz gospodarstwa położonego pod wapiennymi skałami na zielonym dywanie łąk wygląda przepięknie. Prawie jak nasza jura krakowsko-częstochowska.

Glow worms w Waitomo Caves

Najbardziej popularne miejsce na ich oglądanie. Z tego, co zdążyłem wyczytać w sieci to nawet grotołazi uznają grotę odwiedzaną przez turystów w zorganizowanych wycieczkach za najbardziej spektakularne zbiorowisko glow worms w Nowej Zelandii. Wynika z tego, że warto jednak odwiedzić to miejsce, mimo, że część podróżników uznaje je za zbyt komercyjne. Glow worms'y raczej takiej opinie nie podzielają skoro nadal tam żyją w tak potężnym skupisku.

Taniwha Cave - Południowa wyspa - okolice Graymouth.

Tutaj również podczas raftingu jaskiniowego zwanego "black water rafting" można natknąć się na glow worms.

Glow worms nad jeziorem Te Anau - Południowa wyspa.

Tu również można oglądać glow worms podczas zorganizowanej wycieczki. Jaskinie znajdują się na zachodnim brzegu jeziora. Płynie się do nich łodziami z miejscowości Te Aniu.


Słowa kluczowe dot. tej treści:
nowa zelandia flora fauna środowisko zwierzęta glow worms robaki glow worms glowowrms glowworm waitomo caves Kawiti Caves Northland Nowa Zelandia

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2018-04-30 o 01:16

    :)))

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.